Czytasz dzięki

WTO formalnie zgodziła się na unijne cła na import z USA

opublikowano: 26-10-2020, 17:23

Światowa Organizacja Handlu (WTO) w poniedziałek formalnie zatwierdziła możliwość nałożenia przez Unię Europejską ceł na import z USA wartości ok. 4 mld USD rocznie. To kara za nielegalne subsydiowanie Boeinga.

Poniedziałkowa decyzja była ostatnią formalnością przed nałożeniem ceł. Unijni oficjele nie spodziewają się jednak, aby nastąpiło to przed wyborami prezydenckimi w USA 3 listopada. Już w połowie października Amerykanie grozili odwetem gdyby Unia postanowiła skorzystać z możliwości nałożenia ceł. Powtórzyli swoje ostrzeżenie w poniedziałek.

Wcześniej, w podobnym sporze, dotyczącym nielegalnego wsparcia dla Airbusa, USA otrzymały od WTO prawo nałożenia ceł na import z Unii Europejskiej wartości 7,5 mld USD. Amerykanie skorzystali z możliwości nałożenia ceł, ale nie w pełni. 15 proc. stawkę nałożyli na samoloty Airbusa i 25 proc. m.in. na francuskie wina i hiszpańskiej oliwki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane