Wzrosły czynsze w europejskich biurowcach

opublikowano: 23-09-2014, 00:00

W pierwszej połowie roku czynsze w najlepszych budynkach biurowych w Europie podskoczyły o 4 proc.

Z raportu przygotowanego przez firmę Savills wynika, że w Europie wzrosły ceny wynajmu biur. W najlepszych budynkach stawki skoczyły o 4 proc., a w obiektach o niższym standardzie o 2,4 proc. Czynsze wzrosły na trzech czwartych przebadanych rynków. Najwięcej w Dublinie (33 proc.) i londyńskiej dzielnicy City (27 proc.).

— Poprawiająca się sytuacja gospodarcza na kontynencie wpłynęła na wzrost stawek czynszowych, szczególnie w biurowcach klasy A.

Podaż takich budynków wciąż jest niewystarczająca. Przewidujemy, że w tym roku czynsze w budynkach w centralnych obszarach biznesu miast europejskich wzrosną średnio o 3,4 proc. — mówi Julia Maurer, analityk europejskiego działu badań rynkowych firmy Savills. Umowy najmu podpisane w Europie w pierwszym półroczu 2014 r. dotyczyły łącznie 3,9 mln mkw. To powtórka wyniku z takiego samego okresu w 2013 r.

W porównaniu z zeszłym rokiem poziom najmu najgwałtowniej wzrósł w Dublinie (58 proc.), Paryżu (24 proc.) i londyńskiej dzielnicy City (20 proc.). W Warszawie, Wiedniu, Dusseldorfie i Frankfurcie odnotowano natomiast spadek o 20 proc. Według przewidywańSavills, w tym roku powierzchnia wynajęta w Europie powinna wynieść tyle, ile w zeszłym roku, przy czym w Paryżu i Lizbonie spodziewany jest duży wzrost.

Ponadto drugi kwartał 2014 r. jest piątym z kolei, w którym spada liczba pustostanów na europejskich rynkach biurowych. Różnice są nadal wysokie. Najniższy wskaźnik pustostanów (5 proc.) jest w Berlinie, londyńskim West Endzie i Sztokholmie. Na połowie badanych rynków liczba pustostanów sięga jednak 10 proc.

— Średni wskaźnik pustostanów powinien nadal spadać do poniżej 9,5 proc. na koniec roku. Pustostany będą dominować przede wszystkim na mniejszych rynkach biurowych — przewiduje Julia Maurer.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Wzrosły czynsze w europejskich biurowcach