Spółka komercjalizująca nowe technologie przejęła część udziałów w MikroVolcie, start-upie Politechniki Wrocławskiej. Postawiła na medtech.
Notowana na NewConnect spółka Yoshi Innovation - specjalizująca się w transferze technologii z nauki do biznesu, wspieraniu badań, zarządzaniu oraz komercjalizacji własności intelektualnej - włączyła do portfela kolejny projekt. Za 1,2 mln zł kupiła 30 proc. udziałów w start-upie MikroVolt. Nabytek, wywodzący się z Politechniki Wrocławskiej, rozwija m.in. technologię innowacyjnego skalpela plazmowego do zastosowań medycznych. W komunikacie Yoshi podaje, że „inwestycja zostanie zrealizowana w drodze podwyższenia kapitału zakładowego”. Inwestorzy podkreślają, że urządzenie medyczne - na tle dostępnych na rynku - wyróżniają prostota i parametry pracy: „ergonomia użytkowania, niski pobór mocy do wytworzenia zimnej plazmy oraz wysoka dokładność”. Zastosowane w nim rozwiązania podlegają ochronie patentowej, a produkt przeszedł pomyślenie badania kliniczne.
Yoshi Innovation zapewnia, że skalpel plazmowy spotkał się z zainteresowaniem klinik z Europy Zachodniej – rozmowy biznesowe w sprawie wdrożenia urządzenia są zaawansowane. MikroVolt będzie nadal pracować nad rozwojem technologii, na co dostał 2,6 mln zł dotacji unijnej. Celem jest dostosowanie rozwiązania do potrzeb neuro- i kardiochirurgów.
Marcin Sprawka, prezes Yoshi Innovation, zaznacza, że źródłem pozyskiwania innowacji są dla spółki projekty akademickie.
- Mamy 19 porozumień o współpracy z polskimi uczelniami wyższymi, m.in. WAT, Politechniką Śląskąi Uniwersytetem Śląskim. Kupiliśmy np. trzy patenty od Uniwersytetu Śląskiego i na ich bazie stworzyliśmy start-up technologiczny Polymertech - zaznacza Marcin Sprawka.
Polymertech specjalizuje się w produkcji kompozytów, które mogą znaleźć zastosowanie m.in. w medycynie.

- Spółka opracowała materiał bakteriostatyczny. Jako granulat nadaje się do wtrysku, a jako filament - do wykorzystania w druku 3D. Udostępniamy go także w postaci folii. Właściwości materiału zostały potwierdzone przez zewnętrzne laboratoria. Przygotowujemy się do jego komercjalizacji z możliwościami produkcyjnymi na poziomie 80 ton miesięcznie – mówi Marcin Sprawka.
Wśród medtechowych projektów, które przykuły uwagę Yoshi, jest także Hyperbary -bazuje na urządzeniu do leczenia stopy cukrzycowej i trudno gojących się ran.
- System opiera się na sztucznej inteligencji w zakresie analizy rany, a w obszarze leczniczym - na podawaniu mieszaniny gazów na bazie tlenu. Prototyp jest na ukończeniu, od września zaczynamy badania kliniczne, a na przełomie stycznia i lutego 2022 r. powinniśmy już mieć certyfikowane urządzenia medyczne. Pomysł nie jest nowy, ale nasze rozwiązania są innowacyjne - mówi Marcin Sprawka.
Dodatkowo Yoshi Innovation został wyłącznym przedstawicielem M.I.C. Industries na Polskę.
– Jest to amerykański koncern produkujący mobilne fabryki budowlane – UBM System. Dysponuje narzędziami w zakresie inżynierii budowlanej, które pozwalają wybudować halę o powierzchni 1 tys. m. kw. w ciągu jednego dnia. System UBM jest wykorzystywany przez armię amerykańską we wszystkich bazach na świecie. Ponadto ma zastosowanie cywilne – pozwala na szybkie stawienia składów żywności, hal magazynowych itp. - informuje prezes Yoshi Innovation.