Zamówienia w niemieckim przemyśle pozytywnie zaskoczyły

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 06-12-2022, 08:43
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Optymistyczne dane napłynęły z niemieckiej gospodarki. Październikowe zamówienia przemysłu przebiły prognozy co daje nadzieję na „miękkie lądowanie”, a w ostateczności, na krótkotrwałą i płytką recesję informuje Bloomberg.

fot. Krisztian Bocsi/Bloomberg

Według danych Destatis, w październiku 2022 r. zamówienia w niemieckim przemyśle wzrosły o 0,8 proc. w ujęciu miesięcznym, zdecydowanie pokonując medianę prognoz, która kształtowała się na poziomie +0,1 proc. Odczyt za wrzesień został z kolei skorygowany do -2,9 proc. z -4 proc. oszacowanych wstępnie.

Również w ujęciu rok do roku odnotowano wyraźną poprawę. Co prawda zamówienia były pod kreską, spadając o 3,2 proc. ale zdecydowanie wyhamowały tempo zniżki po spadku o 9,8 proc. we wrześniu po korekcie z -10,8 proc.

Nieco dziegciu w tej beczce miodu dodał niestety fakt, że wzrost zamówień wynikał głównie z zamówień na ogromną skalę, bez których odnotowano by zniżkę rzędu 1,2 proc.

Mimo tego dane są bardziej optymistyczne niż wcześniejsze założenia. Ich efektem jest choćby poprawa nastrojów i oczekiwań biznesu. Oceniający je wskaźnik Ifo wzrósł w oszacowaniu na listopad sugerując, że recesja może być mniej dotkliwa niż początkowo oczekiwano.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane