Zaskakujący wzrost chińskich rezerw

opublikowano: 09-07-2018, 07:21

W czerwcu 2018 r. rezerwy walutowe Chin, mimo eskalującej wojny handlowej zachowały „zdrowe” podstawy nieznacznie nawet rosnąc.

W porównaniu z majem zwiększyły się o 1,51 mld USD osiągając poziom 3,112 bln USD, wynika z danych opublikowanych przez Ludowy Bank Chin. To wartość wyższa niż oczekiwali ekonomiści, których mediana prognoz kształtowała się na poziomie 3,102 mld USD. 

Juany, dolary
Zobacz więcej

Juany, dolary fot. Bloomberg

Wzrost miał miejsce w okresie, kiedy juan tracił na wartości notując najgorszy kwartał od 1994 r., z uwagi na obawy związane z nałożeniem ceł karnych przez USA i Chiny na importowane produkty drugiej strony.  Dalsze spadki chińskiej waluty mogą wywoływać obawy o ucieczkę kapitału, co wywiera presję na bank centralny do wykorzystania rezerw do obrony waluty.

Rosnące rezerwy walutowe w tym miesiącu są nieco zaskakujące - powiedziała Iris Pang, ekonomistka „Wielkich Chin” w ING Bank NV w Hongkongu. Jej zdaniem, wzrost "może oznaczać, że jest więcej miejsca na deprecjację juana".

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu