Złoto bije nowe rekordy przez słabość dolara, obawy o inflację

DI, PAP
opublikowano: 15-01-2008, 07:19

Ceny złota w Nowym Jorku zakończyły dzień w  poniedziałek na rekordowo wysokim poziomie, popychane w górę przez obawy inflacyjne i utrzymującą się słabość dolara, spowodowaną przewidywaniami dalszych, dużych cięć stóp proc. w USA.

Uznawana za wskaźnikową cena złota w kontraktach na najbliższy miesiąc (luty) zamknęła się w poniedziałek Na New York Mercantile Exchange na poziomie 903,40 dolara za uncję trojańską, wyższym o 5,70 dolara od zamknięcia piątkowego, kiedy to w ciągu dnia cena ta po raz pierwszy w historii przekroczyła symboliczną granicę 900 dol.

W poniedziałek tę samą granicę przeszło po raz pierwszy również złoto z dostawą natychmiastową, którego cena na nowojorskiej giełdzie NYMEX zamknęła się tego dnia na poziomie 901,60, w porównaniu z 896,10 w piątek.

W poniedziałek w przedsesyjnych transakcjach na nowojorskiej giełdzie Comex, stanowiącej oddział NYMEX-u, cena kontraktów lutowych na złoto doszła aż do 915,90 dol. za 31,1-gramową uncję, co jest nowym rekordem wszechczasów.

Złoto nęci inwestorów swym tradycyjnym nimbem "bezpiecznej przystani" na okres kryzysu, gwarantującej utrzymanie wartości w sytuacji chwiania się i niepewności innych lokat, a także w obliczu zagrożeń inflacyjnych.

Cytowani przez AP eksperci przewidują, że złoto może nadal zyskiwać na wartości, w związku z utrzymywanie się słabości dolara amerykańskiego, którego kurs znów zbliżył się w poniedziałek do granicy 1,50 za euro oraz do niewiele niższego rekordu wszech czasów wobec euro z końca listopada.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane