Złoto może zapewnić graczom stabilne wzrosty

Marek Węgrzanowski
29-01-2007, 00:00

W ubiegłym roku ceny złota na światowych giełdach (notowania w dolarach) wzrosły o 23 proc., do 635 USD za uncję. Ale w maju jednak, na fali spekulacyjnych wzrostów, kurs złota był najwyższy od 16 lat i wynosił 725 USD za uncję. Później doszło do gwałtownej przeceny, a kurs dotarł do 540 USD za uncję.

W kolejnych miesiącach złoto znów powinno rosnąć powinny być także korzystne dla rynku metali szlachetnych, trudno będzie jednak pobić ubiegłoroczny rekord. Za wzrostem cen złota wciąż przemawiają prognozy, że dojdzie do dywersyfikacji rezerw walutowych banków centralnych Chin, Rosji czy państw zrzeszonych w OPEC. Oprócz euro i jenów będą one nabywać także złoto. Dodatkowo wzrost gospodarczy w Indiach i Chinach wywołał rosnący popyt konsumpcyjny na ten surowiec. Nie bez znaczenia pozostaną także obawy o inflację i kondycję amerykańskiego dolara, które zwykle powodowały zwrot inwestorów w kierunku kruszców.

Prognozy analityków firmy GFMS wskazują, że w I półroczu cena uncji złota sięgnie 670 USD. Ale trudno będzie przekroczyć 725 USD. To wymagałoby wzrostu napięcia geopolitycznego, związanego z sytuacją w regionie Zatoki Perskiej. Faktem jest jednak, że od 8 stycznia trwa dynamiczna zwyżka cen tego kruszcu. Cena uncji złota podrożała z 605 do 645 USD, a w czwartek sięgnęła nawet 654 USD i była najwyższa od 5,5 miesiąca. Po trwałym pokonaniu ważnego poziomu 650 USD kolejnym celem będzie maksimum z lipca 2006 r., czyli 675 USD.

Marek Węgrzanowski

X-Trade Brokers Dom Maklerski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Węgrzanowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Złoto może zapewnić graczom stabilne wzrosty