Złoty wahał się na otwarciu, rynek czeka na Sejm

opublikowano: 23-05-2002, 09:34

Godzina 9.17 (Reuters) - W trakcie czwartkowego otwarcia złoty rozpoczął notowania od niewielkiego spadku do dolara, ale umocnił się do euro. Uwaga rynku będzie dzisiaj skierowana na wydarzenia w Sejmie, gdzie planowane są debaty na temat nowelizacji ustawy o banku centralnym.

Złotego wyceniano na otwarciu na 4,0920 do dolara, wobec 4,0820 w środę oraz na 3,7786 do euro, wobec 3,7830.

Sojusz Lewicy Demokratycznej zapowiedział, że poprze projekt nowelizacji ustawy o NBP przygotowany przez PSL i UP w pierwszym czytaniu. Jest ono planowane na godzinę 20.00.

Projekt zakłada zwiększenie liczby członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP) oraz rozszerzenie jej kompetencji o dbanie o wzrost gospodarczy i walkę z bezrobociem.

Ministrowie zarzucają, że prowadzona przez Radę polityka stopniowego obniżania stóp procentowych przyczynia się do napływu kapitału spekulacyjnego od Polski wywołując wzrost kursu złotego, który utrudnia sytuację krajowych eksporterów.

Rząd domaga się dalszych obniżek stóp, bądź wprowadzenia zmian w regulacjach reżimu walutowego, które doprowadziłyby do osłabienia złotego.

Jednak rząd nie poparł oficjalnie propozycji PSL i UP.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty wahał się na otwarciu, rynek czeka na Sejm