Czytasz dzięki

Związkowcy spotkali się z Szymanek-Deresz w sprawie emerytur górniczych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-08-2005, 18:18

Ustawa o emeryturach górniczych jest obecnie szeroko konsultowana z ekonomistami i prawnikami - powiedziała szefowa Kancelarii Prezydenta Jolanta Szymanek-Deresz, po spotkaniu z liderami śląsko-dąbrowskiej "Solidarności". Prezydent ma czas na podjęcie decyzji w sprawie tej ustawy do 19 sierpnia.

Ustawa o emeryturach górniczych jest obecnie szeroko konsultowana z ekonomistami i prawnikami - powiedziała szefowa Kancelarii Prezydenta Jolanta Szymanek-Deresz, po spotkaniu z liderami śląsko-dąbrowskiej "Solidarności". Prezydent ma czas na podjęcie decyzji w sprawie tej ustawy do 19 sierpnia.

    Środowe spotkanie było poświęcone czekającej na podpis prezydenta ustawie z 27 lipca o emeryturach górniczych, zgodnie z którą górnicy będą mogli przechodzić na emeryturę po przepracowaniu 25 lat pod ziemią, bez względu na wiek. Jak stanowi konstytucja, na podpisanie lub zawetowanie ustawy prezydent ma 21 dni od dnia jej przedstawienia.

    Jak powiedziała PAP Szymanek-Deresz, związkowcy argumentowali w rozmowie, że ustawa ma bardzo ważny wydźwięk społeczny i że jest zgodna z konstytucją.  

    Przedstawili też opinię prawną przygotowaną przez prof. dr hab. Annę Łabno z Katedry Prawa Konstytucyjnego Uniwersytetu Śląskiego, iż ustawa nie łamie konstytucyjnej zasady równości obywateli wobec prawa.

    Sami związkowcy określili spotkanie z szefową Kancelarii Prezydenta jako "bardzo merytoryczne". 

    "Minister Szymanek-Deresz z uwagą wysłuchała naszych informacji o ustawie i jej skutkach, również finansowych. Zapewniła nas, że na pewno zostaną wzięte pod uwagę. Pytała o społeczne aspekty tej ustawy. Wiele przekazanych informacji było dla niej całkowitą nowością" - powiedział PAP szef śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" Piotr Duda.

    Jak poinformował uczestniczący w spotkaniu wiceprzewodniczący górniczej "S" Jarosław Grzesik, prawdopodobnie w przyszłym tygodniu dojdzie do kolejnych rozmów w Kancelarii Prezydenta RP, tym razem z udziałem liderów wszystkich górniczych związków zawodowych, ekspertów i przedstawicieli rządu.

    "Podobne spotkanie odbyło się z marszałkiem Cimoszewiczem w Warszawie w dniu górniczej manifestacji przed Sejmem. Wtedy, dzięki konfrontacji opinii przedstawicieli rządu i związkowców, Włodzimierz Cimoszewicz zdecydował o wprowadzeniu ustawy pod obrady parlamentu. Liczymy, że po zapoznaniu się ze wszystkimi opiniami, prezydent Kwaśniewski również nabierze przekonania do zapisów ustawy" - powiedział Grzesik.

    Związkowcy podkreślili podczas spotkania, że przyjęta przez parlament ustawa nie dotyczy tylko górników, ale do 2007 r. przedłuża uprawnienia emerytalne wszystkim zatrudnionym w szczególnych warunkach.

    Wcześniej o zawetowanie ustawy apelował do prezydenta premier Marek Belka oraz przedstawiciele środowiska przedsiębiorców. O jej podpisanie zaapelowało natomiast Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane