Związkowiec z rady podał rękę prezesowi Krutinowi

Ewa Szczecińska
opublikowano: 20-08-2008, 00:00

Giełda Gdyby nie wsparcie jednego ze związkowców, rada nie przyjęłaby kierunków działalności konglomeratu.

Nieoczekiwany układ sił w nadzorze Polskiej Miedzi uratował strategię

Giełda Gdyby nie wsparcie jednego ze związkowców, rada nie przyjęłaby kierunków działalności konglomeratu.

Niewiele brakowało, aby wstępna wizja firmy, którą od niedawna kieruje Mirosław Krutin, nie została przyjęta przez obradującą w poniedziałek radę nadzorczą miedziowego giganta. Wyniki głosowania są zaskakujące. Z informacji „PB”, potwierdzonych w dwóch niezależnych źródłach zbliżonych do spółki, wynika, że pomysły zarządu poparło pięciu członków rady, trzech głosowało przeciw, a jedna osoba się wstrzymała. Gdyby jeszcze jedna osoba była przeciw, założenia do strategii nie przeszłyby próby głosowania.

Mały rozłam

Jak się dowiedzieliśmy, pomysły zarządu nieoczekiwanie poparł jeden z przedstawicieli załogi w radzie. Według naszych informatorów, był to Leszek Hajdacki, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego (ZZPPM).

Co ciekawe, Ryszard Kurek, kolega Hajdackiego z tej samej organizacji związkowej, głosował przeciw. Pikatenterii sprawie dodaje fakt, że miedziowym związkiem kieruje Ryszard Zbrzyzny, poseł, członek SLD, który nie darzy nowego zarządu nadmierną sympatią. Ostatnio Zbrzyzny zapowiadał, że związek zaostrzy spór o podwyżki dla 17,5 tys. pracowników koncernu. Tym bardziej dziwi fakt, że członek tej organizacji wyciągnął rękę do nowego prezesa. A przecież dotąd przedstawiciele ZZPPM w radzie nadzorczej prezentowali jednolity front i zajmowali podczas obrad takie samo stanowisko.

Równie zaskakująca jest to, że niejednolite stanowisko w kwestii koncepcji zarządu prezentowali członkowie rady z ramienia skarbu państwa. Jak wynika ze statystyki głosowania, jeden z nich nie poparł zarządu, a jeden się wstrzymał.

Nie sposób powiedzieć, który z członków nie poparł prezesa. Po KGHM krążą plotki, że nie ma chemii między prezesem a przewodniczącym Markiem Trawińskim. Według jednego ze źródeł, ten ostatni miał się wstrzymać od głosu. Nie udało nam się tego potwierdzić.

Dowod na normalność

— Takie głosowanie to dowód, że rada nadzorcza nie jest z klucza politycznego i że zasiadają w niej ludzie, którzy mają różne wizje spółki — twierdzi źródło zbliżone do miedziowego giganta.

Ewa Szczecińska

[email protected] % 076-852-44-23

Skład rady nadzorczej KGHM

Z ramienia resortu skarbu:

Marek Trawiński, przewodniczący

Absolwent Politechniki Wrocławskiej, jest obecnie wiceprezesem Polskiej Grupy Energetycznej, wcześniej był szefem MPWiK we Wrocławiu.

Jacek Kuciński, wiceprzewodniczący rady

Doktor nauk technicznych, zastępca dyrektora Narodowego Programu Foresight Polska 2022, współautor wielu międzynarodowych programów badawczych.

Marek Panfil, sekretarz

Doktor Szkoły Głównej Handlowej, jest wykładowcą i trenerem.

Marzenna Weresa

Profesor Szkoły Głównej Handlowej. Absolwentka tej uczelni.

Marcin Dyl

Doktor nauk prawnych, prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami, autor licznych publikacji dotyczących rynku kapitałowego.

Arkadiusz Kawecki

Dyrektor ds. zasobów ludzkich w Orbisie (wcześniej podobną funkcję pełnił w KGHM), psycholog z wykształcenia, ukończył także Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu.

Z ramienia załogi:

Leszek Hajdacki

Absolwent Wyższej Szkoły Zarządzania w Warszawie, od 1978 r. pracuje w KGHM, jest szefem Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego oddział Rudna.

Ryszard Kurek

Pracuje w KGHM od 1969 r. Jest szefem Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego oddział Lubin, może pochwalić się wykształceniem średnim. technicznym

Józef Czyczerski

Pracuje w KGHM od 1979 r. Jest szefem miedziowej Solidarności. Ma wykształcenie średnie techniczne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Szczecińska

Polecane