Zwiększyły się wpływy portugalskiego fiskusa

PAP
23-01-2014, 19:46

Portugalskie urzędy skarbowe zebrały w ub.r. o 13 proc. więcej z zobowiązań podatkowych niż w 2012 r. Dobry wynik jest według ministerstwa finansów efektem licznych kontroli skarbowych i wzrostu podatków.

Jak poinformowała w czwartek minister finansów Maria Luis Albuquerque, w ub.r. nastąpił 13-procentowy wzrost środków z podatków. Przedstawicielka rządu wyjaśniła, że na zwiększenie egzekucji podatkowej większy wpływ miała praca inspektorów skarbowych niż obowiązujące w listopadzie i grudniu ub.r. tzw. przebaczenie podatkowe.

Ubiegłoroczna amnestia dla dłużników objęła 319 tys. obywateli Portugalii. W zamian za zwrot zobowiązań zostali oni objęci tymczasowym zwolnieniem od nakazu spłaty odsetek i kosztów administracyjnych obsługi długu. Z tzw. przebaczenia podatkowego Portugalia odzyskała łącznie 1,2 mld euro. 1 mld euro trafił do fiskusa, zaś 232 mln euro do ZUS.

Według minister finansów portugalska skarbówka zebrała w ub.r. łącznie 36,3 mld euro z podatków, czyli o ponad 13 proc. więcej niż w 2012 r. "To o 1,2 punkty procentowe więcej od naszych oczekiwań" - dodała Albuquerque.

Przedstawicielka rządu odnotowała, że większe wpływy fiskusa wynikają też z podniesienia w ub.r. podatków. Wpływy z podatku dochodowego od osób prawnych zwiększyły się w ub.r. o 35,5 proc., z podatku od osób fizycznych o 18,8 proc., zaś z VAT o 3,5 proc. wobec 2012 r.

Zwiększenie liczby kontroli skarbowych wobec firm i obywateli jest jednym z elementów programu naprawy finansów publicznych Portugalii. Sukcesywne zwiększanie etatów w skarbówce ma pomóc w zwalczaniu szarej strefy i generowaniu wpływów podatkowych do państwowego budżetu.

W maju ub.r. skarbówka wysłała na ulice Portugalii 2,5 tys. inspektorów, których zadaniem było sprawdzenie obowiązkowych od stycznia ub.r. kas fiskalnych w podmiotach gospodarczych oferujących towary i usługi. Ponad połowę kontrolerów stanowili pracownicy o tymczasowych umowach o pracę lub stażyści. W grudniu powiększono liczbę etatowych kontrolerów ze 1700 do 3000.

W poniedziałek rząd Pedra Passosa Coelho poinformował, że nasili kontrolę fiskalną wobec dużych podmiotów gospodarczych. Obejmie ona spółki o obrotach przekraczających 200 mln euro rocznie. Do końca stycznia br. zespół inspektorów skarbowych odpowiedzialny za kontrolę dużych podmiotów gospodarczych powiększy się o 50 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Podatki / Zwiększyły się wpływy portugalskiego fiskusa