Czytasz dzięki

Życie z indeksem strachu

PIOTR MILIŃSKI, Quercus TFI
opublikowano: 11-03-2020, 22:00

Utrzymywanie się indeksu zmienności (VIX) powyżej poziomu 50 pkt ma istotne konsekwencje dla zwolenników codziennego analizowania wykresów.

Tak wysoka wartość indeksu strachu oznacza, że dzienne zmiany S&P500 o ponad 3 proc. są w pełni normalne i oczekiwane przez inwestorów. Co więcej, rynek często przekracza te oczekiwania, w ciągu jednej sesji skacząc od dolnych do górnych widełek ograniczających wahania kursu. Niewidzianą od dawna zmienność obserwujemy również w innych klasach aktywów, takich jak obligacje, dług korporacyjny czy nawet waluty.

Niezwykle szybko znika również płynność. Handel obligacjami rynków wschodzących mocno wyhamował już w pierwszych dniach korekty, a potencjalni kupujący składają bardzo ostrożne oferty. W miniony poniedziałek słaba płynność dotknęła nawet rynki rozwinięte — 30-letnie obligacje Stanów Zjednoczonych umocniły się o prawie 15 proc. w ciągu kilku godzin przy niemal kompletnym braku sprzedających. Następnie w ciągu zaledwie dnia oddały praktycznie cały wzrost przy niewielkim zainteresowaniu ze strony kupujących.

W takich warunkach trudno przyjąć jedną tezę inwestycyjną, a następnie trzymać się jej mimo gigantycznych wahań kursów. Reżim panujący w ostatnich latach na rynkach rozwiniętych przyzwyczaił nas, że 5-procentowa korekta to okazja, która nie będzie trwała długo. Obecna sytuacja jest inna, a kierunek trendu rynkowego nie jest tak jednoznaczny. Z jednej strony mamy rządy Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych, które przy współpracy z bankami centralnymi próbują ograniczać ekonomiczne skutki pandemii. Z drugiej zaś równie ważne są działania ograniczające zasięg wirusa (kwarantanny) oraz zapewnienie odpowiedniego leczenia. W tych kwestiach kraje azjatyckie działały zdecydowanie szybciej i bardziej skutecznie niż Zachód. Nadal nie jest jasne, które podejście okaże się lepsze dla rynków — jednak z całą pewnością w następnych tygodniach czeka nas dużo zmienności.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PIOTR MILIŃSKI, Quercus TFI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy