Zysk HSBC ucieszył inwestorów

Marek Druś
opublikowano: 02-08-2005, 00:00

Zysk HSBC Holdings wzrósł w pierwszym półroczu o 9 proc. i okazał się wyższy niż oczekiwano. Pierwszy pod względem wartości rynkowej europejski i drugi na świecie bank zawdzięcza to rosnącemu popytowi na kredyty konsumpcyjne w USA i Ameryce Południowej. Zysk netto brytyjskiego banku sięgnął w pierwszym półroczu 7,6 mld USD. Analitycy oczekiwali wyniku niższego o ponad 500 mln USD. W segmencie bankowości detalicznej HSBC zanotował 21-proc. wzrost zysku. Dochody z operacji na rynkach kapitałowych wzrosły aż o 66 proc. Zysk HSBC w Europie spadł w pierwszym półroczu. Wzrósł w USA oraz krajach azjatyckich poza Hongkongiem.

Szef HSBC John Bond dąży do rozszerzenia jego operacji w Chinach, Meksyku, Brazylii i USA wobec słabnącej koniunktury w Wielkiej Brytanii i innych krajach. HSBC wydał w minionym roku 2,8 mld USD na kupno udziałów w chińskich bankach i spółkach ubezpieczeniowych. Kupiony dwa lata temu przez niego amerykański Household International osiągnął w segmencie kredytów konsumpcyjnych zysk brutto wysokości 2,56 mld USD. Od początku roku kurs HSBC wzrósł o 5 proc. Od sierpnia ubiegłego roku jego akcje podrożały o ponad 14 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Chiny , Bank , USA , Kraj , Rynek

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zysk HSBC ucieszył inwestorów