10 spółek polecanych na październik

opublikowano: 03-10-2021, 20:00

Już dawno w portfelu, polecanym przez analityków nie doszło do tylu zmian. Pięć spółek z GPW wypadło ze względu na m.in. realizację zysków i rozczarowujące wyniki. Zastąpiły je walory o wyższym potencjale wzrostu

Przeczytaj i dowiedz się m.in.:

  • dlaczego listę faworytów opuściła JSW, a dlaczego Grupa Kęty,
  • która ze spółek z branży gier dołączyła do dziesiątki polecanych,
  • która spółka z branży budowlanej ostała się na liście, a która z niej wypadła,
  • dlaczego akcje GPW znalazły w gronie faworytów.

Akcje JSW ze stopą zwrotu w wysokości 42 proc. znalazły się wśród dziesięciu najlepszych walorów z GPW we wrześniu. Czas na realizację zysków - uważają analitycy z Biura Maklerskiego BNP Paribas, którzy usunęli spółkę z portfela polecanego na październik. Nie znalazły się w nim także walory Grupy Kęty, których kurs po przekroczeniu w lipcu poziomu 700 zł zaczął powoli opadać i wrzesień zakończył 5 proc. pod kreską.

“Z uwagi na efekty bazy i rosnące koszty związane z energią i surowcami, dynamika poprawy wyników w kolejnych kwartałach ulegnie zmniejszeniu. Rynek w krótkim terminie mógł być też rozczarowany brakiem sprzedaży Segmentu Opakowań Giętkich” - uważają analitycy.

Rozczarowujące okazały się również wyniki Pekabeksu, których pogorszenie spółka tłumaczy wzrostem cen materiałów i usług budowlanych.

“Pomimo zapewnień zarządu o poprawie rentowności w kolejnych kwartałach, uważamy, że rynek będzie oczekiwał do publikacji kolejnych wyników z ewentualną poprawą wyceny spółki” - tłumaczą eksperci biura decyzję o usunięciu spółki z portfel.

Nie ma w nim już także Benefitu Systems, bo pomimo dobrych w ocenie analityków wyników za II kwartał i odbudowy bazy użytkowników, rynek może cały czas obawiać się wpływu kolejnych fal pandemii na rynek fitness oraz rosnącej konkurencji ze strony PZU i Medicovera. Ze względu na wyczerpanie potencjału wzrostu wśród polecanych spółek nie znalazła się Selvita.

Na miejsce tych pięciu spółek wskoczyły:BoomBit, Develia, GPW, InterCars i LiveChat.

AB

We wrześniu kurs AB skorygował się niemal o 10 proc., ale analitycy podtrzymują pozytywne nastawienie do spółki i argumenty, które za tym stanęły: dwucyfrowe tempo wzrostu rynku dystrybucji IT, bardzo dobra sytuacja finansowa spółki, rosnąca skala działalności i rentownosć oraz wciaż niska wycena wskaźnikowa.

Artifex Mundi

Kurs tegorocznej gwiazdy branży gier od czerwca utknął w trendzie bocznym, ale być może IV kwartał przyniesie ożywienie, bo analitycy oczekują przyspieszenia działań spółki w zakresie pozyskiwania klienctów aplikacji Unsolved, która scale część portfolio gier HOPA (Hidden Object Puzzle Adventure), które stanowią połączenie gier logicznych i przygodowych.

Auto Partner

Analitycy BM BNP Paribas pozytywnie oceniają długoterminowe perspektywy wzrostu spółki, oczekując utrzymania wysokiej dynamiki przychodów i zysków w 2021 r. za sprawą odbicia importu aut używanych, odbudowy mobilności społeczeństwa, rozwoju sprzedaży eksportowej i wzrostowej tendencji rentowności na rynku części.

BoomBit

Spółka trafiła do portfela ze względu na dużą siłę segmentu gier hypercasual względem całego rynku gier mobilnych.

“Zwracamy uwagę, iż bezpośrednie koszty pozyskania gracza wracają do normy po okresie zawirowań, na co wpłynęła zmiana w polityce prywatności Apple’a. Stwarza to przestrzeń do poprawy rentowności user acquisition w kolejnych miesiącach. Boombit posiada solidny plan produkcji gier, a zarząd oczekuje lepszych wyników w drugiej połowie 2021 r. Nasze oczekiwania również wskazują na poprawę wyników, szczególnie w ostatnim kwartale. Po ostatniej przecenie akcji uznajemy walory za atrakcyjne” - napisali w uzasadnieniu analitycy biura.

Budimex

Zdaniem ekspertów druga połowa roku powinna przynieść większy przerób (przesunięcie kontraktów w formule projektuj i buduj) przy co najmniej utrzymaniu marży.

“Ponadto zarząd wskazuje, że Budimex obecnie nie odczuwa wzrostu cen surowców oraz istotnej presji na płace. Spółka również czuje się komfortowo z portfelem zleceń na poziomie blisko 13 mld zł. W długim terminie jako właściwy oceniamy również kierunek rozwoju zagranicznego oraz w segmencie OZE” - dodają analitycy.

Develia

Akcje dewelopera to kolejna nowość w zestawie. Analitycy podkreślają, że w ostatnich kwartałach spółka pozytywnie zaskakiwała skalą sprzedaży - w II kwartale sprzedała 482 lokali (+330 proc. r/r), a po I półroczu sprzedaż stanowi prawie 60 proc. planu rocznego. W II kwartale Develia przekazała ponad 360 mieszkań (+490 proc. r/r), a zarząd podtrzymał cele przekazań ok. 1900 mieszkań w całym roku i wzrost w 2022 r.

“Pozytywnie oceniamy perspektywy sektora mieszkaniowego w najbliższych kwartałach oraz realizację przyjętej strategii w zakresie sprzedaży projektów komercyjnych i większych inwestycji w segmencie mieszkaniowym”- napisano w uzasadnieniu.

GPW

Zdaniem ekspertów rynek zbyt pesymistycznie podchodzi do prognoz obrotu w przyszłych kwartałach. Uważają oni, że dużą wartość opcyjną mają prowadzone przez GPW projekty jak m.in. Global Connect, czyli notowaniem na warszawskiej giełdzie akcji spółek zagranicznych bez zgody emitenta. Po ostatniej przecenie (w 3 miesiące kurs spadł o 14 proc.) akcje uznano za atrakcyjne.

Inter Cars

W dziesiątce faworytów znalazł się drugi z giełdowych dystrybutorów części aut.

“Otoczenie pandemii sprzyja utrzymaniu wcześniejszych trendów na rynku aftermarket (wysoki wiek aut, niższe rejestracje nowych pojazdów, odroczenie napraw, niższa popularność komunikacji zbiorowej), co przy poprawie bilansu oraz optymalizacji kosztowej, w tym poprawie zarządzania kapitałem obrotowym będzie wsparciem wyników w najbliższych kwartałach” - napisano w uzasdnieniu.

Analitycy oczekują utrzymania dwucyfrowego wzrostu rezultatów w kolejnych kwartałach.

LiveChat

Spółka to jeden z maruderów w ostatnich miesiącach. Analitycy uważają jednak, że sięgająca 30 proc. przecena zdyskontowała już spowolniającą dynamikę wzrostu w ostatnich kwartałach. Zwracają uwagę, że spółka jest beneficjentem procesu cyfryzacji przedsiębiorstw, który niezależnie od przebiegu pandemii koronawirusa, będzie kontynuowany w kolejnych latach.

Wielton

Eksperci BM BNP Paribas podkreślają, że zarząd producenta naczep czuje się komfortowo z prognozami na 2021 r. odnośnie rentowności (7,0 proc. EBITDA), jak i wolumenów (20 tys. sztuk wobec 15 tys. w 2020 r.).

“Rynek automotive oraz transportowy jest obecnie rozgrzany, co przekłada się na wysoki portfel zamówień. Klienci akceptują podwyżki cenników, dzięki czemu wzrost kosztów surowców ma ograniczony wpływ na marże. Wielton nie wyklucza wypłaty dywidendy lub skupu akcji w 2021 r., a nowa strategia oczekiwana jest na początku 2022 r.” - dodają analitycy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane