Ardanowski: dopłaty dla polskich rolników powinny być równe ze średnią europejską

  • PAP
opublikowano: 03-10-2019, 19:34

Dopłaty dla polskich rolników powinny być chociaż równe ze średnią europejską - powiedział w czwartek w Golubiu-Dobrzyniu minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że jeżeli nasze oczekiwania nie zostaną spełnione, rząd nie wyrazi zgody na budżet UE na kolejne lata w krzywdzącej formie.

"Jesteśmy pełnoprawnym członkiem UE. Płacimy coraz wyższe składki ze względu na wzrost PKB. Nikt nam niczego nie daje i nikt nam łaski nie robi. Lata gorszego wsparcia dla polskiego rolnictwa muszą się już skończyć. W pierwszych latach naszego członkostwa było tłumaczenie, że u nas są niższe koszty w rolnictwie, ale w tej chwili te koszty są takie same, jak w innych krajach Europy" - podkreślił Ardanowski w Golubiu-Dobrzyniu podczas spotkania dla dziennikarzy "Szlakiem dobrych praktyk PROW".

Ocenił, że te przyczyny ustały i rząd polski stawia sprawę jasno i nie godzi się na dalszą dyskryminację. Podkreślił, że nie ma znaczenia, czy będzie ona większa czy mniejsza, ale polskie władze nie godzą się na to co do zasady.

"W każdym kraju europejskim system płatności jest nieco inny. Nie ma czegoś takiego jak wspólne dopłaty w UE. (...) Płatności składające się na kopertę krajową dzieli się przez liczbę uprawnionych hektarów w danym kraju i wychodzi średnia. (...) Dopłaty na Malcie wynoszą - z racji innego rodzaju produkcji - 600 euro do hektara. W Grecji ponad 500 euro. Niemcy mają w granicach 270 euro do hektara. Ale dlaczego w takim razie my mamy 216 euro? To jest niesprawiedliwe" - wskazał szef resortu rolnictwa.

Dodał, że Polska chce, aby dopłaty w naszym kraju były chociaż równe ze średnią europejską, czyli na poziomie ok. 269 euro. Stwierdził, że rząd polski tego nie odpuści.

"Jeżeli nie będziemy mieli spełnionych naszych oczekiwań, to rząd naszego kraju nie wyrazi zgody na budżet Unii Europejskiej na kolejne lata w krzywdzącej formie" - zadeklarował Ardanowski. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu