Ardanowski: dopłaty dla polskich rolników powinny być równe ze średnią europejską

  • PAP
opublikowano: 03-10-2019, 19:34

Dopłaty dla polskich rolników powinny być chociaż równe ze średnią europejską - powiedział w czwartek w Golubiu-Dobrzyniu minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że jeżeli nasze oczekiwania nie zostaną spełnione, rząd nie wyrazi zgody na budżet UE na kolejne lata w krzywdzącej formie.

"Jesteśmy pełnoprawnym członkiem UE. Płacimy coraz wyższe składki ze względu na wzrost PKB. Nikt nam niczego nie daje i nikt nam łaski nie robi. Lata gorszego wsparcia dla polskiego rolnictwa muszą się już skończyć. W pierwszych latach naszego członkostwa było tłumaczenie, że u nas są niższe koszty w rolnictwie, ale w tej chwili te koszty są takie same, jak w innych krajach Europy" - podkreślił Ardanowski w Golubiu-Dobrzyniu podczas spotkania dla dziennikarzy "Szlakiem dobrych praktyk PROW".

Ocenił, że te przyczyny ustały i rząd polski stawia sprawę jasno i nie godzi się na dalszą dyskryminację. Podkreślił, że nie ma znaczenia, czy będzie ona większa czy mniejsza, ale polskie władze nie godzą się na to co do zasady.

"W każdym kraju europejskim system płatności jest nieco inny. Nie ma czegoś takiego jak wspólne dopłaty w UE. (...) Płatności składające się na kopertę krajową dzieli się przez liczbę uprawnionych hektarów w danym kraju i wychodzi średnia. (...) Dopłaty na Malcie wynoszą - z racji innego rodzaju produkcji - 600 euro do hektara. W Grecji ponad 500 euro. Niemcy mają w granicach 270 euro do hektara. Ale dlaczego w takim razie my mamy 216 euro? To jest niesprawiedliwe" - wskazał szef resortu rolnictwa.

Dodał, że Polska chce, aby dopłaty w naszym kraju były chociaż równe ze średnią europejską, czyli na poziomie ok. 269 euro. Stwierdził, że rząd polski tego nie odpuści.

"Jeżeli nie będziemy mieli spełnionych naszych oczekiwań, to rząd naszego kraju nie wyrazi zgody na budżet Unii Europejskiej na kolejne lata w krzywdzącej formie" - zadeklarował Ardanowski. 

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane