Argentyna wznowi rozmowy z MFW ws. pomocy finansowej

opublikowano: 09-05-2018, 07:18
aktualizacja: 09-05-2018, 07:19

W środę Argentyna ma rozpocząć rozmowy na temat umowy finansowej z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW). Ten południowoamerykański kraj poszukuje środków o wartości 30 mld USD. Do waszyngtońskiego biura MFW udaje się w tej sprawie minister finansów Nicolas Dujovne.

Po ostatnich zawirowaniach, podczas których stopy procentowe wzrosły do 40 proc., prezydent Mauricio Macri powiedział, że pomoc MFW "wzmocni wzrost" i pomoże uniknąć kryzysów z przeszłości.

Zobacz więcej

MFW

Bloomberg

Negocjacje będą miały miejsce w 17 lat po tym, jak Argentyna ogłosiła bankructwo i 12 lat, odkąd zerwała kontakty z MFW.

Macri w przemówieniu do narodu stwierdził, że rozmawiała z dyrektorką (MFW) Christine Lagarde, która potwierdziła, że „…zaczniemy pracować nad umową".

Pozwoli to wzmocnić nasz program wzrostu i rozwoju, dając nam większe wsparcie w stawianiu czoła nowemu globalnemu scenariuszowi i uniknięciu kryzysów podobnych do tych, jakie mieliśmy w naszej historii – powiedział Macri.

Lokalne media i Bloomberg poinformowały, że Argentyna szuka 30 mld USD. Rząd w Buenos Aires odmówił komentarza.

W zeszłym roku peso straciło jedną czwartą swojej wartości w ramach prorynkowych reform prezydenta Macri. W ubiegłym tygodniu bank centralny podniósł stopy procentowe z 33,25 do 40 proc.

Wiele osób wciąż obwinia MFW o surowość wymogów polityki, która doprowadziła do krachu finansowego i gospodarczego w latach 2001-2002, który spowodował, że miliony przedstawicieli argentyńskiej klasy średniej znalazło się w ubóstwie. Argentyna ogłosiła upadłość po tym, jak kraj zalegał z regulacją państwowego długu o wartości 80 mld USD, największym w historii.

Argentyna ostatecznie spłaciła swoje długi. I chociaż ostatnia pożyczka z MFW została spłacona w 2006 r., kraj zerwał kontakty z Funduszem.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, BBC

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Argentyna wznowi rozmowy z MFW ws. pomocy finansowej