ARiMR otrzyma akredytację na obsługę płatności dotyczących zalesień

Polska Agencja Prasowa SA
13-07-2005, 18:07

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa otrzyma akredytację od ministra finansów na manualną obsługę płatności dla rolników, którzy w 2004 roku złożyli wnioski dotyczące zalesień gruntów rolnych oraz wykonali te zalesienia wiosną 2005 roku - poinformowała PAP w środę rzecznik prasowy Agencji Iwona Musiał.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa otrzyma akredytację od ministra finansów na manualną obsługę płatności dla rolników, którzy w 2004 roku złożyli wnioski dotyczące zalesień gruntów rolnych oraz wykonali te zalesienia wiosną 2005 roku - poinformowała PAP w środę rzecznik prasowy Agencji Iwona Musiał.

Musiał wyjaśniła, że Agencja przygotowała manualną obsługę wypłat, ponieważ nie jest jeszcze gotowy system informatyczny, a chciała przyspieszyć proces wypłacania pieniędzy rolnikom.

Rzecznik zaznaczyła, że zespół akredytacyjny podjął decyzję o udzieleniu akredytacji, ale rozporządzenie akredytacyjne musi być jeszcze podpisane przez ministra finansów i opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Decyzja ta wejdzie w życie 10 dni po ogłoszeniu i od tego momentu ARiMR będzie wydawać decyzję o wypłatach. Pieniądze będą wypłacane w ciągu miesiąca od otrzymania decyzji przez rolnika. Prawdopodobnie więc rolnicy otrzymają je w sierpniu-wrześniu tego roku.

Wiceprezes ARiMR Daria Oleszczuk, na posiedzeniu senackiej komisji rolnictwa pod koniec czerwca, wyjaśniła, że Agencja zdecydowała się na uruchomienie wniosków już w ubiegłym roku, pomimo braku akredytacji (zgody na wydatkowanie środków z funduszy unijnych na określone działanie). Istotne było bowiem, aby zalesienie rozpocząć jak najwcześniej, gdyż wymaga to przeprowadzenia wielu zabiegów pielęgnacyjnych.

Zdaniem Oleszczuk, taka decyzja kierownictwa ARiMR sprawia, że rolnicy otrzymają pieniądze, choć z opóźnieniem. Gdyby Agencja nie zebrała tych wniosków, płatności za ten termin zalesień przepadłyby.

Według ARiMR, od 1 września do 31 grudnia 2004 roku do Agencji złożonych zostało 2209 wniosków o przyznanie płatności na ponad 7 tys. ha zalesionych gruntów. Rolnicy ci mieli obowiązek przeprowadzenia zalesień do końca maja. W rezultacie do biur powiatowych wpłynęło 1715 oświadczeń o wykonaniu zalesienia zgodnie z planem wraz z zaświadczeniem nadleśniczego, potwierdzającym wykonanie zalesienia. Właśnie te osoby otrzymają pieniądze - dodała Musiał.

Przypomniała, że od 1 czerwca do 15 lipca 2005 r. biura powiatowe ARiMR przyjmują kolejne wnioski dotyczące zalesień. Dotychczas do Agencji wpłynęło ponad 1100 wniosków na kwotę ok. 40 mln zł. Planowana powierzchnia zalesień wynosi 5400 ha. Biura powiatowe zakończą przyjmowanie tej tury wniosków 15 lipca 2005 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / ARiMR otrzyma akredytację na obsługę płatności dotyczących zalesień