ARiMR wypłaciła już prawie 1 mld zł w formie dopłat bezpośrednich

Polska Agencja Prasowa SA
01-01-2006, 12:59

Prawie jeden miliard zł dopłat bezpośrednich za 2005 rok wysłała już Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) do rolników. W pierwszej kolejności pieniądze otrzymali rolnicy z powiatów dotkniętych klęską suszy - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa ARiMR, Iwona Musiał.

Prawie jeden miliard zł dopłat bezpośrednich za 2005 rok wysłała już Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) do rolników. W pierwszej kolejności pieniądze otrzymali rolnicy z powiatów dotkniętych klęską suszy - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa ARiMR, Iwona Musiał.

    "W pierwszym miesiącu wypłat stanowiących dopłaty do gruntów, Agencja wysłała ok. 343 tys. przelewów za pośrednictwem Narodowego Banku Polskiego na kwotę prawie 984 mln zł - jest to dużo. Tym razem nie ma już problemów technicznych, ARiMR może wypłacać nawet do 30 tys. przelewów dziennie" - powiedziała Musiał.

    Agencja przygotowuje się także do wypłat z tytułu niekorzystnych warunków gospodarowania (ONW). Przygotowanych jest już 200 tys. decyzji, zaś gotowych do wysłanie jest 170 tys. przelewów. Wypłaty ONW rozpoczną się w styczniu 2006 roku. ARiMR rozpoczęła wypłaty do gruntów od 1 grudnia br., do końca czerwca 2006 r. na konta ok. 1,486 mln producentów rolnych trafi prawie 6,8 mld zł.

    Musiał zaznaczyła, że 30 czerwca jest to termin obligatoryjny nałożony przez UE. Ponieważ jednak wypłacanie pieniędzy idzie sprawnie, to zdecydowana większość rolników otrzyma je wcześniej.

    Rzeczniczka przypomniała, że za 2005 rok rolnicy otrzymują z tytułu jednolitej płatności (przeznaczone jest ona dla wszystkich rolników)- 225 zł/ha, oraz tzw. płatność uzupełniającą np. do upraw zbożowych, która wynosi 282 zł/ha. Oznacza to, że większość rolników otrzyma do hektara po 507 zł dopłaty.

    Rolnicy za 2005 rok, zgodnie z Traktatem Akcesyjnym, otrzymają 60 proc. wysokości dopłat unijnych, w tym 30 proc. pochodzić będzie ze środków unijnych, a 30 proc. z budżetu krajowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / ARiMR wypłaciła już prawie 1 mld zł w formie dopłat bezpośrednich