ARP: w 2019 roku firmy zainwestowały 1,7 mld zł i utworzyły ok. 900 miejsc pracy

  • PAP
opublikowano: 09-01-2020, 15:28

W 2019 roku w strefach ekonomicznych zarządzanych przez Agencję Rozwoju Przemysłu firmy zainwestowały 1,7 mld zł i utworzyły ponad 900 miejsc pracy - poinformowała w czwartek ARP.

Jak czytamy w komunikacie, z ulg inwestycyjnych na obszarze zarządzanym przez ARP skorzystało w sumie 53 przedsiębiorców. Najwięcej z branży meblarskiej, przetwórstwa tworzyw sztucznych, spożywczej. Np. producent krzeseł i mebli biurowych Nowy Styl zadeklarował 150 mln zł inwestycji, spółka Marma (folie spożywcze) ponad 53 mln zł, natomiast Wipasz (pasze dla zwierząt) - 35 mln zł.

Duże nakłady inwestycje - jak informowano - zapowiedziały również spółki z branży motoryzacyjnej. Jednym z największych inwestorów w tym sektorze jest firma Varroc Lighting Systems (m.in. części samochodowe do systemów oświetlenia zewnętrznego, układy napędowe, elektronika), która planuje wydać prawie 230 mln zł w powiecie lubelskim. Również w tym regionie zainwestuje ponad 80,5 mln zł spółka MW Lublin (producent felg stalowych do samochodów osobowych i dostawczych) oraz przedsiębiorstwo „AluTeam Polska” (producent m.in. nadwozi do pojazdów silnikowych) - ponad 57 mln zł.

W komunikacie zaznaczono, że obszary zarządzane przez ARP S.A., w ramach Polskiej Strefy Inwestycji obejmują województwa podkarpackie, lubelskie i południową część mazowieckiego. Spółka zarządza również obszarem podstrefy TSSE EURO-PARK Kobierzyce (dolnośląskie). Najwięcej, bo ponad miliard złotych z deklarowanych w zeszłym roku nakładów inwestycyjnych trafi na Podkarpacie, pół miliarda złotych przedsiębiorcy zainwestują w Lubelskiem. Większość z wydanych decyzji otrzymali polscy przedsiębiorcy (44) oraz przedstawiciele sektora MŚP (39 decyzji).

ARP podkreśliła, że tworzenie nowych miejsc pracy przy rekordowo niskim bezrobociu nie jest jedynym priorytetem, ważna jest ich jakość i utrzymanie zatrudnienia, zgodnie z obowiązującymi kryteriami udzielania decyzji o wsparciu. Poinformowano, że na obszarach zarządzanych przez ARP zatrudnienie utrzymane na poziomie ponad 7,3 tys. osób. Decyzje wydawane w obszarach inwestycyjnych zobowiązują pracodawców do zachowania określonej liczby etatów.

ARP S.A. ma wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu specjalnymi strefami ekonomicznymi. Zarządza dwiema SSE: powstałą w 1995 roku SSE EURO-PARK MIELEC i TSSE EURO-PARK WISŁOSAN. Przez 25 lat istnienia specjalnych stref ekonomicznych ARP S.A. wydała w nich łącznie niemal 850 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej, z czego ok. 3/4 dla polskich firm. Zezwolenia te przełożyły się na ponad 20 mld zł zobowiązań inwestycyjnych i utworzenie ok. 65 tys. miejsc pracy. Od września ARP S.A. jest głównym akcjonariuszem Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice” S.A. Transakcja zakupu starachowickiej strefy umożliwiła wzmocnienie i połączenie pod jednym nadzorem zwartego obszaru południowowschodniej Polski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane