ISB: HSBC chce uruchomić bankowość detaliczną w IV kw.

opublikowano: 11-09-2003, 16:47

HSBC Bank planuje rozpocząć działalność na rynku bankowości detalicznej w czwartym kwartale tego roku, powiedział agencji ISB Lech Kurkliński, który ma w banku pełnić funkcję wiceprezesa zarządu. Na początku będzie to działalność z zakresu pożyczek detalicznych, ale w przyszłym roku HSBC Bank planuje też rozpocząć działalność z zakresu bankowości korporacyjnej i rynku pieniężnego.

"Priorytetem jest działalność z dziedziny pożyczek detalicznych. Jesteśmy już całkowicie przygotowani do jej rozpoczęcia - mamy system informatyczny, pracowników, a nawet zaprojektowane ulotki" - powiedział Kurkliński w wywiadzie dla agencji ISB.

HSBC może rozpocząć działalność już w czwartym kwartale tego roku, po uzyskaniu zgody na prowadzenie działalności od Komisji Nadzoru Bankowego (KNB) i sfinalizowaniu wszystkich niezbędnych formalności.

Na czwartkowym posiedzeniu KNB wydała zezwolenie na działalność HSBC Banku. Na to pozwolenie już od jakiegoś czasu czekał HSBC i należący do niego Household International (HI).

Pod koniec 2002 roku HI kupił Polski Kredyt Bank (PKB) od Kredyt Banku. Była to transakcja warunkowa, a głównym warunkiem jej realizacji była właśnie zgoda KNB. Przejęcie HI przez HSBC opóźniło proces wejścia na polski rynek bankowości detalicznej, ponieważ banki czekały ze złożeniem dokumentów w KNB na ostateczne zatwierdzenie fuzji.

"Po decyzji KNB będzie należało przystąpić do transakcji zakupu. Przewidujemy, że nastąpi to na przełomie września i października. Wtedy staniemy się formalnym właścicielem PKB i będziemy mogli rozpocząć działalność" - powiedział Kurkliński.

Obecnie działalność PKB jest ograniczona do funkcjonowania centrali, która zajmuje się lokowaniem własnych środków. Ta struktura zostanie połączona z obecnie tworzoną strukturą HI. Następnym krokiem będzie zmiana nazwy na HSBC Bank Polska.

Rozwijana początkowo przez HSBC działalność z zakresu pożyczek detalicznych będzie zgodna z profilem HI. Grupa Household, która działa w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Kanadzie oraz Stanach Zjednoczonych, ma ponad 50 mln klientów, którym udzieliła kredytów o wartości ponad 100 mld USD.

HSBC i HI praktycznie równolegle podjęły decyzję o wejściu na polski rynek bankowy, choć w inne segmenty - HI chciał wejść na rynek pożyczek detalicznych, a HSBC - na rynek bankowości korporacyjnej i rynku pieniężnego. Po fuzji obu gigantów na rynku międzynarodowym zadecydowano o stworzeniu jednego, wspólnego banku na rynku polskim.

Na początku HSBC ma oferować klientom indywidualnym kredyty ratalne w placówkach sklepowych. Kolejnym krokiem będą kredyty gotówkowe, następnie karty kredytowe i kredyty rewolwingowe, a w dalszej perspektywie - także kredyty hipoteczne i samochodowe.

"Mają to być produkty przeznaczone na masowy rynek" - powiedział Kurkliński, ale nie chciał podać żadnych bliższych szczegółów.

Bankowość korporacyjna i usługi rynku pieniężnego to kwestia przyszłego roku, dodał.

Na razie nie jest przesądzone, czy HSBC zaoferuje również możliwość otwierania rachunków bieżących. Na obecnym etapie biznesplan nie przewiduje tego typu działalności, powiedział Kurkliński.

Wydaje się to dość prawdopodobne, zwłaszcza w świetle planów stworzenia sieci placówek na terenie całego kraju.

"Przewidujemy też oferowanie produktów przez własne oddziały. Pierwsze z nich będą otwarte najprawdopodobniej w przyszłym roku. W dalszej perspektywie chcemy być reprezentowani w głównych miastach Polski" - powiedział Kurkliński.

HSBC planuje też wprowadzić call center i rozważa oferowanie usług bankowości internetowej.

Kurkliński nie chciał się wypowiadać na temat potencjalnych przyszłych akwizycji HSBC. Zdaniem analityków, będzie to konieczne, jeśli bank będzie chciał stać się jednym z najważniejszych graczy na polskim rynku, co byłoby zgodne ze strategią HSBC na całym świecie. W wielu krajach HSBC przejmował jeden z lokalnych banków po 2-3 latach działalności w sektorze bankowym.

HSBC jest obecny w Polsce od 10 lat, ale do tej pory prowadził działalność z zakresu bankowości inwestycyjnej i posiadał biuro maklerskie.

HSBC Holdings jest drugim co do wielkości (pod względem wartości rynkowej) bankiem detalicznym na świecie. W pierwszym półroczu 2003 roku zysk netto banku wyniósł ponad 4 mld USD. (ISB)

Magdalena Wierzchowska

mw/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / <b>ISB:</b> HSBC chce uruchomić bankowość detaliczną w IV kw.