Czytasz dzięki

Badanie: recesja eurolandu może być płytsza, a odbicie mocniejsze niż prognozuje EBC

opublikowano: 17-07-2020, 10:30

Badanie Profesjonalnych Prognostów wykazało, że gospodarka strefy euro może skurczyć się w tym roku mniej niż przepowiadał Europejski Bank Centralny, a odbicie może być mocniejsze, informuje Reuters.

Badanie wykazało, że progności oczekują skurczenia się gospodarki eurolandu o 8,3 proc. w tym roku. Choć to więcej niż przepowiadane przez nich w maju 5,5 proc., to mniej niż 8,7 proc. prognozowane przez EBC. Jeśli chodzi o przyszły rok, to oczekiwany wzrost ma wynieść 5,7 proc. wobec zapowiadanych w czerwcu przez EBC 5,2 proc.

Badanie pokazało także większy optymizm co do inflacji. W 2020 roku ma wynosić 0,4 proc. wobec oczekiwanych prze EBC 0,3 proc., a w 2021 roku dynamika cen ma sięgnąć 1 proc. wobec prognozowanych przez bank centralny eurolandu 0,8 proc.

Reuters przypomina, że ostatnie dane sygnalizowały iż dno obecnej recesji nastąpiło w kwietniu i maju. Oznacza to, że poprawa sytuacji już się rozpoczęła nawet jeśli będzie przebiegać nierówno.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane