Balcerowicz raczej nie zamierza starać się o fotel szefa MFW

07-03-2004, 12:35

Jak się dowiedziało się Radio Zet, Leszek Balcerowicz nie zamierza ubiegać się o fotel szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W niedzielę Balcerowicz przebywa w Bazylei na cyklicznym spotkaniu Banku Rozliczeń Międzynarodowych, ale jego współpracownicy w NBP poinformowali, że Balcerowicz nie chce opuścić Warszawy. Te doniesienia potwierdziła w rozmowie z PAP szefowa biura prasowego NBP Izabela Świderek-Kowalczyk.

- Prof. Leszek Balcerowicz ma do wykonania ważne obowiązki w kraju, przede wszystkim jako szef Narodowego Banku Polskiego - powiedziała Izabela Świderek-Kowalczyk.

Horst Koehler zrezygnował ze stanowiska szefa MFW w czwartek, na rok przed upływem kadencji. Odszedł, aby wystartować w majowych wyborach prezydenckich w Niemczech. Do wyboru następcy Koehlera prace Funduszu ma nadzorować jego zastępca, Anne Krueger.

Po niespodziewanej rezygnacji Horsta Koehlera ze stanowiska szefa MFW w mediach pojawiły się spekulacje dotyczące jego następcy. W piątek BBC i londyński dziennik "The Guardian" podali nazwisko Balcerowicza wśród potencjalnych następców na szefa tej instytucji. Wśród kandydatów wymieniani byli m.in. brytyjski minister finansów Gordon Brown, Andrew Crockett, były szef Banku Rozliczeń Międzynarodowych, Jean Lemierre, prezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz hiszpański minister gospodarki Rodrigo Rato. Wysoko w rankingu znajdują się również finansiści - Mario Draghi z banku Goldman Sachs oraz Stanley Fischer z Citibanku.

Wśród kandydatów na miejsce Koehlera rozważani są jedynie przedstawiciele Starego Kontynentu. Wynika to z przyjętych przed laty ustaleń, zgodnie z którymi posada szefa MFW przypada Europie, a stanowisko prezesa Banku Światowego Stanom Zjednoczonym.

DA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Balcerowicz raczej nie zamierza starać się o fotel szefa MFW