Bank Anglii: Brexit oznacza gwałtowne osłabienie funta

Bank Anglii ostrzegł Brytyjczyków, że wyjście kraju z Unii Europejskiej może oznaczać mocną przecenę funta i wzrost bezrobocia, donosi Reuters.

Bank Anglii uważa, że głosowanie za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w referendum 23 czerwca oznacza prawdopodobne wstrzymanie się gospodarstw domowych i firm w kraju od wydatków i inwestycji.

Funty brytyjskie
Zobacz więcej

Funty brytyjskie

ARC

- Szterling prawdopodobnie także dalej osłabnie, być może mocno. Ta kombinacja wydarzeń może prowadzić do znacząco niższej ścieżki wzrostu i istotnie wyższej ścieżki inflacji – głosi prognoza banku centralnego.

Reuters zwraca uwagę, że sondaże wskazują iż Brytyjczycy oczekują poprawy sytuacji gospodarczej kraju jeśli kraj opuści Unię Europejską. Odsetek zwolenników i przeciwników Brexitu jest jednak wciąż podobny.

Agencja przypomina, że wcześniej w tym tygodniu brytyjski Krajowy Instytut Badań Ekonomicznych i Społecznych ostrzegł, że funt może osłabnąć o 20 proc. po wyjściu kraju z Unii Europejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Bank Anglii: Brexit oznacza gwałtowne osłabienie funta