Barclays rozważa fuzję z innymi bankami

opublikowano: 23-05-2018, 09:24

Brytyjski bank Barclays bada potencjalną fuzję z konkurencyjnymi bankami, w tym Standard Chartered. Działania podjęte zostały w ramach obszernych planów awaryjnych rozważanych przez członków zarządu wyższego szczebla, w związku z presją jaką wywiera na spółkę inwestor-aktywista, Edward Bramson.

Financial Times napisał, powołując się na pragnące zachować anonimowość osoby związane ze sprawą, że prezes John McFarlane był/jest - przynajmniej teoretycznie -  zainteresowany ideą połączenia się ze Standard Chartered i jest w tym zamyśle wspierany przez wiceprzewodniczącego Gerry'ego Grimstone'a.

Barclays
Zobacz więcej

Barclays fot. Bloomberg

Według FT, odbyły się prywatne rozmowy między dyrektorami każdego z banków o możliwych korzyściach z takiej transakcji, chociaż nikt nie potwierdził,  by padła jakaś konkretna oferta.

Przedstawiciele Standard Chartered w Singapurze i Barclays w Hongkongu odmówili komentarza w tej sprawie. Akcje Standard Chartered pozytywnie zareagowały na te doniesienia notując na giełdzie w Hongkongu największy wzrost od prawie roku.

FT poinformował, że możliwa fuzja jest jedną z wielu idei badanych przez Barclays po tym, jak w marcu aktywista-inwestor Edward Bramson ujawnił się jako jeden z największych akcjonariuszy brytyjskiego pożyczkodawcy. Założyciel Sherborne Investors ma podobno domagać się dodatkowych cięć w dziale inwestycyjnym Barclays.

FT powołuje się na anonimową osobę, znającą Bramsona, która twierdzi, że najprawdopodobniej zażąda  on, by Barclays zwrócił akcjonariuszom znaczną część z 25 mld GBP (33,5 mld USD) kapitału związanego w pionie bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej poprzez zmniejszenie jednostki.

Gazeta wymieniając „hipotetyczne kombinacje" z innymi bankami wspomina, ze omawiane przez dyrektorów Barclays były również powiązania m.in. z Deutsche Bankiem, Credit Suisse Group i DBS Group Holdings.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu