BBC: nowy polski rząd nie przeprowadzi reform rynkowych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 31-10-2005, 18:22

Nowy polski rząd nie będzie kontynuował szybkich reform rynkowych, ale podtrzyma politykę wspierania najuboższych przez państwo - ocenia korespondent BBC w Warszawie Adam Easton, cytowany w poniedziałek przez portal internetowy BBC.

Nowy polski rząd nie będzie kontynuował szybkich reform rynkowych, ale podtrzyma politykę wspierania najuboższych przez państwo - ocenia korespondent BBC w Warszawie Adam Easton, cytowany w poniedziałek przez portal internetowy BBC.

    Pisze on, że nowy mniejszościowy rząd jest zdominowany przez tradycjonalistów z Prawa i Sprawiedliwości - partii, która wygrała wybory parlamentarne, obiecując obronę wartości katolickich.

    BBC zauważa, że premier Kazimierz Marcinkiewicz ma w swym 17-osobowym rządzie ośmioro bezpartyjnych technokratów. Pisze też, że nowym ministrem spraw zagranicznych został dotychczasowy ambasador w Moskwie Stefan Meller. "Stosunki polsko-rosyjskie są napięte w wyniku planów budowy niemiecko-rosyjskiego rurociągu omijającego Polskę, i polskiego poparcia dla +pomarańczowej rewolucji+ na Ukrainie" - dodaje BBC.

    Zauważa też, że ministrem obrony będzie absolwent Oxfordu Radek Sikorski, który popiera bliskie związki Polski z USA.

    Według BBC, nowy rząd będzie bardziej nieufny wobec Brukseli i wspólnej waluty euro i będzie dążył do utrzymania bliskich stosunków ze Stanami Zjednoczonymi. "Możliwe, że rząd zdecyduje się na pozostawienie polskich wojsk w Iraku dłużej niż zapowiadano" - pisze BBC.

    Ocenia też, że by przeforsować swe inicjatywy,  mniejszościowy rząd będzie potrzebował "koalicji ad hoc" z populistycznymi i skrajnie prawicowymi partiami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane