Bogusz: drób z legalnie działających sklepów jest bezpieczny

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 15-02-2006, 16:52

Drób kupowany w legalnie działających sklepach jest bezpieczny, a obróbka termiczna pozwala na bezpieczne spożywanie takiego mięsa - powiedział w środę na konferencji prasowej zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Cezary Bogusz.

Drób kupowany w legalnie działających sklepach jest bezpieczny, a obróbka termiczna pozwala na bezpieczne spożywanie takiego mięsa - powiedział w środę na konferencji prasowej zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Cezary Bogusz.

    Na konferencji Bogusz odpowiadał na pytania dziennikarzy dotyczące zagrożeń związanych z wykryciem ptasiej grypy w Europie. Władze Niemiec potwierdziły w środę, że dwa martwe łabędzie, znalezione na plaży nad Morzem Bałtyckim, były zarażone niebezpieczną dla człowieka odmianą wirusa ptasiej grypy H5N1. W środę dwa martwe łabędzie znaleziono w Polsce - w Krynicy Morskiej.

    Bogusz zaapelował do konsumentów o kupowanie drobiu, o którym wiemy, że pochodzi z legalnie działających zakładów, będących pod nadzorem weterynaryjnym. Jego zdaniem, polscy konsumenci nie muszą obawiać się zagrożeń związanych z ptasią grypą.

    Bogusz wyjaśnił, że objawy ptasiej grypy u ptaków  są bardzo charakterystyczne. "Lekarze weterynarii, którzy na co dzień zajmują się badaniem drobiu, znają je dobrze, więc nie ma mowy, aby jakaś chora sztuka została pominięta" - powiedział.

    Obecny na konferencji drugi zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Janusz Związek podkreślił, że prawdopodobnie jeszcze od dziś lub od jutra będzie obowiązywała podwyższona gotowość weterynaryjna.

    Wyjaśnił, że termin zależy od wyników badań w Niemczech, gdzie wykryto ptaki z groźnym dla człowieka wirusem H5N1. Ostateczne wyniki badań, przeprowadzanych w brytyjskim laboratorium, znane będą w czwartek.

    Poza tym - jak powiedział Związek - wydane zostało polecenie skontrolowania, czy nie ma padłych ptaków na obszarze Zalewu Szczecińskiego, Wyspy Wolin i rejonów Świnoujścia.

    Dwa martwe łabędzie znalezione w Krynicy Morskiej zostały przekazane w środę do badania w Zakładzie Higieny Weterynaryjnej w Gdańsku w celu wykluczenia ptasiej grypy - poinformowała PAP rzecznik wojewody Anna Dyksińska. Jak zapowiedziała, wyniki badań dotyczących tego, czy zwierzęta padły na ptasią grypę, mają być znane w czwartek.

    Według Związka, Główny Inspektorat Weterynarii przygotowuje projekt rozporządzenia ministra rolnictwa, które ma uchylić grudniowe zarządzenie łagodzące wymogi weterynaryjne.

    "Będzie obowiązywał całkowity zakaz wypuszczania drobiu na zewnątrz. Największy problemy mamy ze strusiami, gdyż nie można ich na długo zamknąć w pomieszczeniu, ale będziemy konsultować to ze związkiem producentów strusi" - powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane