Brexit? Terroryzm? Trump? Globalna gospodarka nic sobie z tego nie robi (WYKRES DNIA)

Na przekór serii negatywnych wydarzeń na arenie międzynarodowej dane z głównych gospodarek są najkorzystniejsze od dwóch i pół roku na tle prognoz.

Kształtowanie się indeksu niespodzianek w danych makroekonomicznych dla 10 głównych gospodarek, obliczanego przez Citigroup, w ostatnich trzech latach
Zobacz więcej

Kształtowanie się indeksu niespodzianek w danych makroekonomicznych dla 10 głównych gospodarek, obliczanego przez Citigroup, w ostatnich trzech latach Bloomberg

Oczekiwane przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy negatywne konsekwencje opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej skłoniły instytucję do obniżenia w ubiegłym tygodniu prognoz globalnego wzrostu na ten i przyszły rok. Choć brexit to tylko jedno ze źródeł niepewności co do perspektyw gospodarczych, obok terroryzmu i wyborów prezydenckich w USA, to jednak paradoksalnie właśnie teraz koniunktura w głównych gospodarkach zaczęła zaskakiwać mocno na plus. Wskaźnik niespodzianek w danych makroekonomicznych, obliczany przez Citigroup dla 10 głównych gospodarek, znalazł się właśnie najwyżej od dwóch i pół roku.

Obrazujący, czy spływające dane są lepsze czy gorsze od prognoz, wskaźnik sięgnął we wtorek 28,4 punktu, choć jeszcze miesiąc temu znajdował się poniżej zera, co oznacza, że dane okazywały się gorsze od oczekiwań. Najlepiej na tle danych kształtowały się ostatnie odczyty z Norwegii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii, gdzie wskaźnik wynosił odpowiednio 101,4, 48,3 oraz 47,3 punktu. Najsłabiej na tle oczekiwań radziły sobie Chiny, Szwecja i Ameryka Łacińska, dla których indeks wyniósł odpowiednio minus 34,4, minus 27,2 oraz minus 22,5. Relatywnie słabo na tle prognoz radzi sobie w porównaniu z innymi regionami Europa Środkowa i Wschodnia, dla której wskaźnik sięga minus 14,3 punktu.


Kształtowanie się indeksu niespodzianek w danych makroekonomicznych dla 10 głównych gospodarek, obliczanego przez Citigroup, w ostatnich trzech latach. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Brexit? Terroryzm? Trump? Globalna gospodarka nic sobie z tego nie robi (WYKRES DNIA)