Brytyjczycy aktywnie szukają odbiorców w Polsce

opublikowano: 24-04-2014, 00:00

Delegacja z Wielkiej Brytanii przybyła do Polski, by rozmawiać o możliwościach dwustronnej współpracy handlowej

Na początku marca 2014 r. Polskę odwiedził lord Ian Livingston, brytyjski minister ds. handlu i inwestycji. Wizyta w naszym kraju była częścią delegacji handlowej, mającej na celu jak najlepsze wykorzystanie potencjału intensywnie rozwijających się rynków Europy Środkowo- Wschodniej. Ministrowi towarzyszyli przedstawiciele ponad 70 brytyjskich przedsiębiorstw zainteresowanych współpracą z polskimi firmami.

— Ta prężnie rozwijająca się część Europy to dla brytyjskich firm szansa o potencjale sięgającym 30 mld funtów, a Polska jest dla nas rynkiem priorytetowym w regionie. Ruszamy z impetem. Naszym celem jest podwojenie liczby brytyjskich inwestycji w Polsce do 2020 r. — powiedział Martin Oxley, dyrektor UK Trade & Investment w Polsce. Jego opinię podzielił Ian Livingston. — Polska, podobnie jak cała Europa Środkowo-Wschodnia,

to dla brytyjskiego biznesu rynek o ogromnym potencjale. Działa tutaj z powodzeniem wiele brytyjskich firm. Jeśli jednak spojrzymy na sprawę szerzej, zauważymy, że liczba brytyjskich przedsiębiorstw w Polsce jest stosunkowa niewielka w porównaniu z ich aktywnością w krajach Europy Zachodniej. Polska to dynamicznie rozwijający się rynek, dlatego chcemy w jak największym stopniu wspierać brytyjskich przedsiębiorców w rozwijaniu tu potencjału. Ta wizyta to ważny element tego procesu — powiedział brytyjski minister ds. handlu i inwestycji.

Jednym z miast, które odwiedzili Brytyjczycy, był Kraków. Możliwości prowadzenia działalności biznesowej w Polsce zaprezentowano podczas panelu dyskusyjnego w Sukiennicach. Uczestniczący w nim brytyjscy przedsiębiorcy udowodnili, że inwestując w naszym kraju można odnieść sukces.

Głos w dyskusji zabrał również wojewoda małopolski Jerzy Miller, który zauważył, że polsko-brytyjskie spotkanie jest doskonałym wstępem do poszerzania biznesowych relacji między naszymi krajami. Podkreślił, że szczególnym wymiarem tej współpracy jest tworzenie płaszczyzny wymiany doświadczeń między uczelniami i biznesem oraz rozwijanie sfery badań i projektów. Potencjał regionu stanowią bowiem przede wszystkim absolwenci licznych małopolskich uczelni.

— Jestem bardzo zadowolony z zainteresowania rządu i przedsiębiorców z Wielkiej Brytanii naszym krajem i regionem. Uczestnicy dyskusji, reprezentujący zarówno polską jak i brytyjską stronę, to partnerzy, którzy pozwalają z optymizmem myśleć o pogłębieniu biznesowych relacji między naszymi krajami. Mam nadzieję, że to spotkanie będzie jedynie wstępem do dalszej współpracy, wymiany doświadczeń oraz nowych inwestycji, w których zatrudnienie znajdą absolwenci licznych małopolskich uczelni — powiedział wojewoda małopolski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu