Bullard nie widzi potrzeby dalszych podwyżek stóp w USA

opublikowano: 11-05-2018, 15:20

Przewodniczący Banku Rezerw Federalnych w St. Louis James Bullard przedstawił argumenty przeciwko wszelkim dalszym podwyżkom stóp procentowych, twierdząc, że mogły już one osiągnąć poziom "neutralny", który już nie stymuluje gospodarki, donosi Reuters.

Oficjel powiedział, że dalsze zacieśnianie polityki monetarnej może doprowadzić do powstania ryzyka „zniszczenia” inwestycji biznesowych, które mogą nastąpić po ostatniej obniżce podatku od przedsiębiorstw, zaburzenia zdrowych warunków na rynku pracy i pozostawienia oczekiwań inflacyjnych krótszych od celu banku centralnego.

Zobacz więcej

James Bullard, szef Fed z St. Louis

Bloomberg

Istnieją "powody do ostrożności przy podnoszeniu stopy procentowej w związku z obecnymi warunkami makroekonomicznymi – stwierdził Bullard 

Bullard podał szereg argumentów z ostatnich lat przemawiających za powstrzymaniem dalszych podwyżek stóp, dopóki nie będzie jasne, że inflacja, wzrost gospodarczy i rynkowe stopy procentowe przeszły na wyższy, bardziej dynamiczny "reżim".

Jego koledzy z Fed stopniowo podnoszą stopy, a obecnie oczekują, że dojdzie jeszcze do dwóch podwyżek w tym roku. Wielu ekonomistów i analityków twierdzi przy tym, że prawdopodobnie zwiększa w tym roku stopy jeszcze o dodatkowe 25 pkt bazowych, ponieważ wpływ rosnących deficytów federalnych i niedawna obniżka podatków są odczuwalne w gospodarce, charakteryzującej się niskim bezrobociem i inflacją rosnącą w kierunku 2 proc., docelowego poziomu przyjętego przez Fed.

Bullard, który nie jest członkiem komisji politycznej Fed w tym roku, powiedział, że czuje, iż jego koledzy z FOMC poruszają się zbyt szybko. 

Podczas gdy inflacja obecnie wydaje się bliska 2 proc., Bullard ocenia, że jego szacunki rynkowych oczekiwań inflacyjnych pokazują, że inwestorzy "uważają, że obecnie w Stanach Zjednoczonych presja inflacyjna jest niewielka"

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu