Bury: PSL nie popierało wyboru Balcerowicza na szefa NBP

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-03-2006, 20:03

Jan Bury z Polskiego Stronnictwa Ludowego podczas piątkowej debaty w Sejmie nad informacją rządu nt. wykluczenia z posiedzenia Komisji Nadzoru Bankowego wiceministra Cezarego Mecha powiedział, że jego partia nie popierała wyboru Leszka Balcerowicza na szefa NBP.

Jan Bury z Polskiego Stronnictwa Ludowego podczas piątkowej debaty w Sejmie nad informacją rządu nt. wykluczenia z posiedzenia Komisji Nadzoru Bankowego wiceministra Cezarego Mecha powiedział, że jego partia nie popierała wyboru Leszka Balcerowicza na szefa NBP.

    Wiceministra Mecha ze środowego posiedzenia KNB wykluczył na wniosek włoskiego banku UniCredito, prezes Balcerowicz.  Bury zauważył, że wśród obecnie zasiadających w Sejmie posłów, jest wielu takich, którzy w czasach rządów AWS-UW, popierało obecnego szefa NBP. To właśnie w tym czasie - podkreślił Bury - udział obcego kapitału w polskim systemie bankowym wzrósł z 17 do 80 proc.

    Jednocześnie Bury powiedział, że PSL ma wiele uznania dla prezesa Balcerowicza. "Wielu naszych rodziców i dziadków pamięta lata 20-30 (XX - wieku PAP) i jaka była wtedy inflacja. Nie musi być tak, że dziś za wszelką cenę dusimy inflację i mamy najniższą w Europie inflację, a jednocześnie najwyższe stopy procentowe. Czy tak działa dobry system bankowy, czy tak działa się na rzecz małych i średnich przedsiębiorców. Myślę, że nie" - powiedział Bury.

    Poseł PSL zauważył, że obecna wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska, zmieniła poglądy. "Cieszę się, że Zyta Gilowska, która w piątek krytykowała Balcerowicza za wykluczenie Mecha z posiedzenia KNB, zmieniła poglądy. Rok temu miałem wrażenie, że pani Gilowska myślała tak, jak Balcerowicz" - powiedział poseł PSL.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Bury: PSL nie popierało wyboru Balcerowicza na szefa NBP