Czytasz dzięki

Były prezes Lotosu zatrzymany przez CBA

opublikowano: 29-01-2019, 09:18
aktualizacja: 29-01-2019, 14:00

Funkcjonariusze gdańskiej delegatury CBA zatrzymali cztery osoby „w związku ze śledztwem dotyczącym wyrządzenia znacznej szkody majątkowej Lotos S.A., poinformowało Centralne Biuro Antykorupcyjne w komunikacie.

CBA zatrzymało cztery osoby, w tym Pawła Olechnowicza byłego prezesa Grupy Lotos (zgodził się na podawanie danych osobowych). Śledztwo dotyczy wyprowadzania pieniędzy ze spółki, poinformował na Twitterze Maciej Wąsik poseł PiS i były zastępca szafa CBA.

Paweł Olechnowicz, były prezes Lotosu
Zobacz więcej

Paweł Olechnowicz, były prezes Lotosu Fot. Marek Wisniewski, Puls Biznesu

Wśród zatrzymanych oprócz byłego prezes spółki jest również "były prokurent w Lotos, szefowa biura obsługi korporacyjnej i administracji oraz przedsiębiorca".

Jak podaje CBA przedstawiciele spółki mieli podpisać fikcyjną umowę na usługi doradcze. Sama umowa miała posłużyć "jedynie wyprowadzeniu pieniędzy ze spółki".

Paweł Olechnowicz w 2002 r. objął funkcję prezesa zarządu Rafinerii Gdańskiej, później przekształconej w Grupę Lotos. W 2016 r. został z niej odwołany.

- Paweł Olechnowicz jest właśnie przewożony z południa Polski, gdzie przebywał i gdzie został zatrzymany, do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. Nie postawiono mu do tej pory żadnych zarzutów ani nie poinformowano, dlaczego konkretnie został zatrzymany. W oparciu o komunikat CBA mogę tylko powiedzieć, że Paweł Olechnowicz nie ma sobie nic do zarzucenia - mówi adwokat Janusz Kaczmarek, reprezentujący byłego szefa Lotosu.

Oświadczenie Grupy Lotos

Działanie CBA dotyczy sprawy z 2011 r. Informujemy, że przedstawiciele koncernu są w stałym kontakcie ze służbami prowadzącymi tę sprawę, udzielają CBA wszelkich niezbędnych informacji lub dokumentów w wyznaczonym terminie. Spółce zależy na całkowitym wyjaśnieniu sprawy.

Oświadczenie Business Centre Club

W związku z medialnymi doniesieniami o zatrzymaniu przez organy ścigania Pawła Olechnowicza, b. prezesa koncernu Lotos, jednego z najwybitniejszych menedżerów RP, oświadczam co następuje:

Rozumiemy, że Paweł Olechnowicz został zatrzymany wyłącznie w celu złożenia wyjaśnień, w związku z podejrzeniami organów ścigania w stosunku do jego osoby i działań, które prowadził jako szef firmy. Ufamy, że wyjaśnienia te będą na tyle wyczerpujące, że nie będzie przesłanek do dalszego przedłużenia zatrzymania Pawła Olechnowicza i postawienia mu zarzutów.

Pogląd ten opieramy na znajomości Pawła Olechnowicza, b. szefa Lotosu, jako człowieka prawego, kierującego się w życiu osobistym i zawodowym wysokimi normami moralnymi i etycznymi. Paweł Olechnowicz dał się poznać jako człowiek, dla którego pieniądze nie były rzeczą najważniejszą. Znane jest i uznane jego zaangażowanie charytatywne w pomoc ludziom ubogim i poszkodowanym przez los. Normą w jego postawie jest szczerość wobec innych, mówienie prawdy oraz poszanowanie prawa.

Dlatego, wierząc w profesjonalizm organów ścigania, trwamy w przekonaniu, że sprawa zostanie szybko wyjaśniona i ograniczy się jedynie do złożenia zeznań.

Marek Goliszewski
prezes Business Centre Club

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ

Polecane