Czytasz dzięki

Cakalotos: w UE jest wola polityczna, by dać kolejną szansę Grecji

PAP
opublikowano: 07-07-2015, 22:23

Nowy grecki minister finansów Euklid Cakalotos, który przyjechał we wtorek na spotkanie eurogrupy, powiedział po wstępnych rozmowach, że "w UE jest wola polityczna, by dać kolejną szansę Grecji".

Według źródeł w eurogrupie Cakalotos, który zastąpił na stanowisku szefa resortu finansów Janisa Warufakisa, "zdał dobrze egzamin wstępny" podczas swego pierwszego spotkania z pozostałymi ministrami finansów strefy euro.

Podczas krótkiego spotkania z dziennikarzami Cakalotos oznajmił, że "osiągnięto postępy" w rozmowach eurogrupy, która poprzedziła nadzwyczajny szczyt przywódców strefy euro.

"Cakalotos potwierdził, że Grecja prosi o nowy program (pomocowy) na dwa lub trzy lata, tak jak się tego domagali Niemcy" - dowiedziała się AFP ze źródeł bliskich negocjacjom.

Wcześniej przedstawiciel greckiego rządu poinformował, że Ateny zwróciły się do swych europejskich partnerów z wnioskiem o przyznanie im finansowania pomostowego na lipiec, zanim jeszcze zawarte zostanie porozumienie ws. długofalowej pomocy dla Grecji.

Rząd premiera Aleksisa Ciprasa złożył wniosek o natychmiastowe finansowanie pomostowe na lipiec rzędu 5 mld euro - powiedział przedstawiciel władz w Atenach. Dodał też, że pełne porozumienie Grecji z wierzycielami powinno być zawarte w ciągu dwóch do trzech tygodni.

Tymczasem w Atenach wiceminister finansów Dimitris Mardas zapewnił, że rząd nie będzie miał "szczególnych problemów z wypłaceniem w lipcu pensji w sektorze publicznym".

Mardas powiedział też z naciskiem, że nie jest prawdą, jakoby rząd przymierzał się do pobrania jednorazowego podatku z depozytów bankowych Greków. Informację taką podał w ubiegłym tygodniu "Financial Times", jednak władze w Atenach zdementowały ją natychmiast.

Rozpoczęty wieczorem nadzwyczajny szczyt przywódców strefy euro poświęcony jest konsekwencjom niedzielnego referendum w Grecji. Mieszkańcy tego kraju odrzucili w głosowaniu warunki porozumienia w sprawie programu pomocy, stawiane przez międzynarodowych wierzycieli. Nie jest jasne, z czym na szczyt w Brukseli przyjechał Aleksis Cipras.

We wtorek potwierdzono, że Cipras w środę wystąpi w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, gdzie odbędzie się debata na temat sytuacji Grecji.

Euklid Cakalotos
Bloomberg
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane