Caspian Capital TFI liczy na kilkaset mln zł aktywów w I roku działalności

ISB
opublikowano: 04-03-2008, 16:07

Caspian Capital Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, które będzie się specjalizować w inwestycjach w akcje w krajach Europy Środkowo-Wschodniej i Azji Środkowej, liczy, że w pierwszym roku działalności zbierze aktywa w wysokości kilkuset milionów złotych. Spółka spodziewa się, że rozpocznie działalność w ciągu 2-3 miesięcy, poinformował we  wtorek prezes Rafał Lis.

"Pomimo zawirowań na giełdzie mamy nadzieję, że wartość aktywów, które zgromadzimy w pierwszym roku działalności to będzie kilkaset milionów złotych" - powiedział Lis dziennikarzom.

"Chcemy się pozycjonować jako specjalista na rynkach akcji w regionie Europy Wschodniej i Azji Środkowej. Te rynki mają ogromny potencjał ze względu na surowce naturalne, wysoki wzrost gospodarczy, szybki wzrost konsumpcji" - powiedział Lis.

Dodał, że dodatkowym atutem tych rynków jest niewielka wrażliwość na zawirowania na globalnych rynkach finansowych, a także atrakcyjne wyceny spółek, co pozwoli realizować wyższe stopy zwrotu.

Lis powiedział, że w ofercie Caspian Capital TFI będą zarówno fundusze zorientowane na poszczególne kraje, jak i fundusze inwestujące w akcje spółek regionu.

Potencjalnym celem inwestycji będzie kilkaset spółek m.in. z Kazachstanu, Gruzji, Azerbejdżanu, niektóre armeńskie.

"Portfel regionalny będzie zdominowany przez Rosję, będzie ona miała ponad 50-proc. udział w portfelu, kilkanaście procent będą stanowić akcje spółek polskich, a pozostałą część spółki regionu, także te notowane również na giełdach zagranicznych" - powiedział prezes.

TFI zamierza lokować środki głównie w spółki surowcowe, ale również w spółki rosyjskie dynamicznie rozwijającego się sektora finansowego (np. bankowość detaliczna), telekomunikacyjnego oraz firmy sektora użyteczności publicznej.

Dodatkowym elementem, który ma wyróżniać Caspain Capital TFI, będą fundusze hedgingowe long/short, które dają większą dywersyfikację portfela i pozwalają uniezależnić się od koniunktury giełdowej.

Oferta funduszy otwartych będzie kierowana głównie do klientów indywidualnych. Poziom wejścia do funduszy zamkniętych wyniesie kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Sieć dystrybucji dla funduszy będą stanowić towarzystwa ubezpieczeniowe, banki oraz pośrednicy finansowi.

Obecnie towarzystwo czeka na zgodę Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) na rozpoczęcie działalności. "Jesteśmy na etapie procesu licencyjnego. W lutym złożyliśmy wniosek do Komisji Nadzoru Finansowego. Spodziewamy się, że działalność operacyjną rozpoczniemy za ponad 2 miesiące" - powiedział prezes.

Jak powiedział Lis, na obecnym etapie TFI nie ma planów wejścia na GPW.

Akcjonariuszami Caspian Capital TFI są osoby fizyczne - 50% udziałów należy do prezesa, Rafała Lisa, a pozostałe udziały do kilku pracowników firmy. (ISB)

amo/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Caspian Capital TFI liczy na kilkaset mln zł aktywów w I roku działalności