CDM: sprzedawaj banki

Paweł Zielewski
opublikowano: 08-07-1999, 00:00

CDM: sprzedawaj banki

Analitycy CDM Pekao SA w odtajnionych raportach z końca czerwca radzą inwestorom pozbyć się szybko papierów BIG BG i odpowiedzieć na wezwanie Bayerische Hypo -und Vereinsbanku do sprzedaży akcji krakowskiego BPH. Tylko walory BRE otrzymały rekomendację „kupuj”.

Konsekwencją pozasesyjnej transakcji z 25 czerwca 1999 r., kiedy to BRE Bank ostatecznie zrezygnował z walki o przejęcie kontroli nad BIG BG, sprzedając posiadany pakiet 9,99 proc. akcji BIG BG zarejestrowanej na Malcie spółce RZB Company, będzie spadek wartości papierów banku do 5,70-6,10 zł. Tak uważają analitycy CDM Pekao SA i radzą, by inwestorzy zaczęli sprzedawać posiadane walory.

— Naszym zdaniem, ostatecznym nabywcą tego pakietu jest Deutsche Bank. Potencjalnym nabywcą mógłby być także BCP (który ma 5,5-proc. udział w BIG BG — red.), ale nie musiałby w tym celu korzystać z usług pośrednika, gdyż — w przeciwieństwie do Deutsche Banku — ma zgodę na nabycie pakietu dającego prawo do 20 proc. głosów na WZA — piszą Iwona Pugacewicz-Kowalska i Artur Szeski z CDM Pekao SA.

Wszystko wskazuje na to, że mocno wzmocniła się pozycja DB w zmaganiach o wzięcie BIG BG.

Ta sama transakcja dała analitykom podstawy do wystawienia papierom BRE Banku rekomendacji „kupuj”. Analitycy spodziewają się, że tegoroczny zysk netto banku wyniesie 905,7 mln zł. To wynik spektakularnych inwestycji BRE Banku: zakup akcji BIG BG, ruchy na udziałach PTC, udowadniających, że zarząd potrafi angażować spore środki i uzyskiwać z inwestycji pokaźne zyski. Analitycy sądzą, że cena akcji banku osiągnie 133 zł.

BHV, strategiczny inwestor krakowskiego Banku Przemysłowo- -Handlowego, wezwał do sprzedaży akcji po 230 zł za walor — 14 proc. wyżej kursu banku z dnia wezwania. Analitycy CDM Pekao SA rekomendują sprzedaż tych papierów.

— Cena jest atrakcyjna. Szanse na wzrost kursu rynkowego w najbliższym czasie powyżej tego poziomu są nikłe. Nie przewidujemy również ogłoszenia kolejnego wezwania na akcje BPH po wyższej cenie — twierdzą specjaliści CDM.

Kupując BPH, BHV zobowiązał się do podwyższenia kapitału banku o 400 mln zł. Przegłosowanie emisji z wyłączeniem prawa poboru nie było dotychczas możliwe ze względu na opór inwestorów portfelowych, którzy kontrolują około 20 proc. kapitału akcyjnego BPH (sama Grupa ING posiada 14 proc.). Emisja ta zostanie poddana pod głosowanie podczas WZA zaplanowanego na 16 sierpnia.

Prawdopodobne, że cena akcji BPH zbliży się do ceny wezwania, a wtedy będzie możliwe przeprowadzenie transakcji pozasesyjnej po cenie o 40 proc. wyższej, około 320 zł za akcję. Prawdopodobnie BHV dogadał się już z którymś z inwestorów portfelowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Zielewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / CDM: sprzedawaj banki