Ceny domów w Wielkiej Brytanii w stagnacji po raz pierwszy od połowy 2021 r.

opublikowano: 30-09-2022, 09:02
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Brytyjskie ceny domów nie wzrosły w ujęciu miesięcznym po raz pierwszy od lipca 2021 r., poinformował w piątek pożyczkodawca hipoteczny Nationwide, co jest ostatnim sygnałem spowolnienia na rynku spowodowanego spadkiem kosztów utrzymania i rosnącymi stopami procentowymi – podaje agencja Reutersa.

fot. Jason Alden/Bloomberg

Ceny domów nie zmieniły się od sierpnia i były o 9,5 proc. wyższe niż we wrześniu zeszłego roku, co stanowi pierwszy przypadek, gdy roczna miara nie wykazała dwucyfrowego wzrostu procentowego od października zeszłego roku, przekazał Nationwide.

Ekonomiści ankietowani przez agencję Reutersa przewidywali miesięczne i roczne podwyżki cen odpowiednio o 0,3 proc. i 10 proc.

Brytyjski rynek mieszkaniowy ochłodził się po pandemii koronawirusa, ponieważ rosnąca inflacja uderza w budżety konsumentów, a Bank Anglii podniósł stopy procentowe.

Robert Gardner, główny ekonomista Nationwide, powiedział, że spowolnienie było jak dotąd niewielkie, a brak domów na sprzedaż oznacza, że wzrost cen w ujęciu rocznym utrzymuje się na wysokim poziomie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Oskar Nawalany, Reuters

Polecane