Ceny nowych domów w Chinach spadły drugi miesiąc we wrześniu

opublikowano: 24-10-2022, 06:24
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W ujęciu rocznym ceny nowych domów we wrześniu spadły w najszybszym tempie od sierpnia 2015 r., idąc w dół o 1,5 proc. po 1,3 proc. spadku w sierpniu – podaje agencja Reutersa.

fot. Paul Yeung/Bloomberg

Spośród 70 miast przebadanych przez NBS, 54 odnotowało spadki cen we wrześniu, w porównaniu z 50 miastami w sierpniu.

Sektor nieruchomości w Chinach był nękany wieloma problemami po tym, jak regulatorzy od połowy 2020 r. ograniczyli nadmierne zadłużenie. Problemy pogłębiły się w wyniku załamania płynności, gdy zadłużeni deweloperzy nie spłacają obligacji, nabywcy domów organizują bojkot kredytów hipotecznych na wstrzymane projekty, a ograniczenia pandemiczne nadal osłabiają popyt.

Chiny wprowadziły wiele zmian mających na celu ożywienie nękanego sektora, w tym złagodzenie oprocentowania kredytów hipotecznych i zwrot indywidualnego podatku dochodowego dla niektórych nabywców domów.

Osobne dane z biura statystycznego pokazały, że sprzedaż nieruchomości według powierzchni we wrześniu spadła we wrześniu czternasty miesiąc z rzędu, o 16,15 proc. w porównaniu do spadku o 22,58 proc. w sierpniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Oskar Nawalany, Reuters

Polecane