Chińczycy poszukają życia w kosmosie

Gigantyczny teleskop wypędzi z domów 9 tys. mieszkańców

Ponad 9 tys. mieszkańców jednej z chińskich wiosek w prowincji Kuejczou zostanie przesiedlonych w związku z budową gigantycznego teleskopu FAST — wynika z opublikowanych ostatnio komunikatów chińskiego rządu. Konstrukcja, której średnica wyniesie 500 m, pochłonie 1,2 mld juanów (184 mln USD).

Ma zostać ukończona w sierpniu i będzie zapewne największym radioteleskopem na świecie (obecnie jeden z największych — o średnicy 300 m — znajduje się w Puerto Rico). Ma on rejestrować sygnały, które mogą świadczyć o życiu poza Ziemią. — Odkrywanie tego, co nieznane, jest częścią natury człowieka — mówi Li Di, główny dyrektor Narodowego Obserwatorium Astronomicznego.

Teleskop powstanie w jednej z najbiedniejszych prowincji Chin. Lokalizacja została wybrana przez naukowców jeszcze w 1994 r. ze względu na znajdującą się tam naturalną depresję, znaczące oddalenie od miasta oraz sprzyjające warunki dla odbioru fal radiowych. Ponad 2 tys. rodzin (około 9 tys. osób) mieszkających w promieniu 5 km od tego miejsca będzie musiało poszukać nowych domów. Relokacje ludności są w Chinach bardzo często stosowane w związku z realizacją strategicznych dla państwa inwestycji. Każdy przesiedleniec dostanie od rządu 1,8 tys. USD rekompensaty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Chińczycy poszukają życia w kosmosie