Chińscy inwestorzy dokonali pierwszego zakupu nieruchomości w Polsce

  • Emil Górecki
18-09-2013, 00:00

Orientalny kapitał przejął połowę galerii Silesia City Center. Na razie bogaci Azjaci wolą Londyn i Paryż.

W zeszłym tygodniu austriacki deweloper Immofinanz poinformował o sfinalizowaniu sprzedaży centrum handlowego Silesia City Center w Katowicach. Za 412 mln EUR kupiło je międzynarodowe konsorcjum inwestorów z firmą Allianz Real Estate na czele. Wśród kupujących jest m.in. niemieckie ECE, które przejęło zarządzanie nabytkiem.

To firma niemieckiej rodziny Otto, która działa w Polsce także jako deweloper centrów handlowych. Wybudowała m.in. Galerię Łódzką, Galerię Krakowską czy Galerię Kaskada w Szczecinie. Źródła branżowego magazynu Property Investor Europe (PIE) donoszą, że wśród kupujących Silesię jest także wielka instytucja finansowa z Chin — Bank of China. PIE uważa, że udziały były podzielone między Allianz RE i Chińczykami po połowie. Według naszych informacji, w transakcji brały udział Allianz, ECE (które zainicjowało transakcję) oraz Ginko Tree Investment (chiński fundusz, który może być powiązany z Bank of China).

— Chińczykom chodzi o długoterminowe partnerstwo, będą szukali więcej inwestycjidużej skali w Europie, prawdopodobnie także w Polsce — twierdzi rozmówca PIE. Doniesienia nie zostały skomentowane przez Allianz RE. Eksperci rynku nieruchomości uważają, że zakup Silesii jest pierwszą inwestycją Chińczyków w Polsce, choć przyznają, że inwestorzy z tego kraju mogą być ukryci w strukturze innych funduszy lub za ich zarządcami. W Polsce orientalny kapitał ujawnił się w niewielu miejscach.

Najgłośniej przy zakupie biurowego Miasteczka Orange przez Qatar Investment Authority. Właścicielem centrum handlowego Plejada w Sosnowcu jest St. Martin’s Property Corporation z kapitałem z Kuwejtu. Abu Dhabi Investment Authority inwestuje w nieruchomości za pomocą zarządców funduszy, jak AXA Real Estate. Jest właścicielem m.in. biurowca Microsoftu przy Al. Jerozolimskich w Warszawie.

— Kapitał z bogatych krajów Azji jest inwestowany w Londynie, Paryżu, Frankfurcie czy nawet Mediolanie. Ci inwestorzy mają pieniądze, są aktywni i wybierają produkty absolutnie najlepsze. Dla przykładu: połowa transakcji nieruchomościowych w tym roku przy Oxford Street w Londynie była dokonana przez Chińczyków — mówi Michał Ćwikliński z agencji Savills.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Chińscy inwestorzy dokonali pierwszego zakupu nieruchomości w Polsce