Chiny największym importerem LNG już w tym roku

opublikowano: 10-06-2021, 07:30

Dane pokazują, że Japonia straci wkrótce pozycję największego na świecie importera skroplonego gazu ziemnego (LNG), którą utrzymywała od dziesięcioleci, donosi Reuters.

Niektórzy analitycy prognozowali, że stanie się to dopiero w 2022 roku, ale dane handlowe pokazują, że już w tym roku Chiny mogą wyprzedzić Japonię i stać się największym na świecie importerem LNG. Stanie się tak dzięki ożywieniu chińskiej gospodarki, chłodniejszej pogody i działaniom Pekinu zmierzającym do produkcji czystszej energii.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

W okresie 12 miesięcy zakończonym w maju Chiny importowały 76,27 mln ton LNG, poinformowało ICIS LNG Edge. To tylko niewiele mniej niż w tym samym okresie sprowadziła Japonia, która importowała 76,32 mln ton paliwa. Według najnowszych szacunków, w 2021 roku popyt na LNG w Chinach wyniesie 81,2 mln ton wobec 75,2 mln ton w Japonii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane