Chiny ograniczą czas zawieszenia obrotu akcjami

opublikowano: 07-11-2018, 14:23

Chińskie władze oświadczyły, że ograniczą czas, w którym akcje mogą pozostać zawieszone, co stanowi odpowiedź na wieloletnie obawy, że inwestorzy mogą zostać pozbawieni możliwości sprzedaży posiadanych walorów przez wiele miesięcy.

Chińska Komisja Regulacyjna ds. Papierów Wartościowych (CSRC) opublikowała informację na swojej stronie internetowej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami spółki mogą zawiesić swoje akcje nawet na trzy miesiące w przypadku "poważnej restrukturyzacji aktywów", która może oznaczać niewiele więcej niż przetasowanie aktywów z jednej jednostki do drugiej.

Chiny, giełda
Zobacz więcej

Chiny, giełda fot. Bloomberg

Wstrzymanie obrotu akcjami w Chinach było w ostatnich latach poważnym problemem dla inwestorów. Prawie połowa rynku akcji została zawieszona podczas załamania w 2015 r., co wywołało ostrą krytykę ze strony MSCI i wielu międzynarodowych inwestorów. Agregatory indeksów, w tym MSCI, wprowadziły zmiany w zasadach zawieszania, które stanowią warunek uwzględnienia chińskich akcji w globalnych benchmarkach, aby zmniejszyć ryzyko, że inwestorzy nie będą w stanie nimi handlować, kiedy chcą.

W porównaniu do rynków rozwiniętych, wstrzymanie handlu w Chinach jest nadal zbyt częste i zbyt długie, ocenia CSRC. Na razie nie ujawniono,  jaka będzie maksymalna długość zawieszenia handlu, ani kiedy zostaną wprowadzone nowe zasady, choć stwierdzono, że akcje nie powinny być zawieszane w okresie restrukturyzacji zbankrutowanej spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu