Ciesiołkiewicz: rząd nie wiedział w sobotę o wirusie H5N1

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-03-2006, 09:00

Informacje o tym, że rząd od soboty wiedział, iż mamy do czynienia z wirusem H5N1 są całkowicie nieprawdziwe - powiedział we wtorek PAP rzecznik rządu Konrad Ciesiołkiewicz. Podkreślił, że szczegółowe badania mające na celu wykrycie H5N1 trwały całą niedzielę.

Informacje o tym, że rząd od soboty wiedział, iż mamy do czynienia z wirusem H5N1 są całkowicie nieprawdziwe - powiedział we wtorek PAP rzecznik rządu Konrad Ciesiołkiewicz. Podkreślił, że szczegółowe badania mające na celu wykrycie H5N1 trwały całą niedzielę.

    O tym, że już w sobotę laboratorium weterynaryjne w Puławach wiedziało, że w Polsce mamy wirus H5N1 i na prośbę resortu rolnictwa ukryło tę informację, napisała wtorkowa "Gazeta Wyborcza". Według dziennika, minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel  poprosił szefa laboratorium Tadeusza Wijaszkę o ukrycie informacji o wirusie ptasiej grypy.

    Jak pisze "GW", Wijaszka zadzwonił w sobotę do głównego lekarza weterynarii Krzysztofa Jażdżewskiego z tą informacją, potem przesłał mu ją faksem. "W resorcie rolnictwa zaczęła się gorączkowa narada. Ostatecznie ktoś (Krzysztof Jażdżewski lub sam minister - tego nie wiemy) zadzwonił do doktora Wijaszki z prośbą, by odciął ostatni człon z nazwy wirusa i na razie poinformował oficjalnie, że laboratorium wykryło wirusa H5" - napisał dziennik.

    Rzecznik rządu powiedział, że o wtorkowej publikacji "GW" rozmawiał z szefem laboratorium i głównym lekarzem weterynarii.

   "Badania szczegółowe trwały całą niedzielę, ale dopiero po nich mieliśmy wiedzę graniczącą z pewnością, choć w dalszym ciągu czekamy na potwierdzenie z Anglii" - powiedział.

    Ciesiołkiewicz poinformował, że główny lekarz weterynarii Krzysztof Jażdżewski odniesie się do zarzutów "GW" jeszcze we wtorek.

    "Zwracamy się z uprzejmą prośbą do środków masowego przekazu o merytoryczne informowanie o problemie ptasiej grypy w Polsce" - zaapelował rzecznik.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane