CIR: Rząd będzie pracował nad emeryturami górniczymi

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-11-2005, 19:33

Rząd będzie pracował nad emeryturami górniczymi - poinformowano w poniedziałek PAP w Centrum Informacyjnym Rządu. Z informacji uzyskanych w CIR wynika także, że rząd nie wycofał dotychczas z Trybunału Konstytucyjnego wniosku w sprawie zbadania konstytucyjności tzw. ustawy o emeryturach górniczych. Wniosek taki skierował do TK pod koniec października ustępujący rząd Marka Belki.

Rząd będzie pracował nad emeryturami górniczymi - poinformowano w poniedziałek PAP w Centrum Informacyjnym Rządu. Z informacji uzyskanych w CIR wynika także, że rząd nie wycofał dotychczas z Trybunału Konstytucyjnego wniosku w sprawie zbadania konstytucyjności tzw. ustawy o emeryturach górniczych. Wniosek taki skierował do TK pod koniec października ustępujący rząd Marka Belki.

W poniedziałek Stowarzyszenie Podatników w Polsce (SPPL) poinformowało PAP, że zwróciło się do Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) o rozważenie wystąpienia do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniem, czy ustawa o emeryturach górniczych jest zgodna z konstytucją. SPPL wyjaśniło przy tym, iż zwróciło się do RPO "w związku z wycofaniem przez rząd premiera Kazimierza Marcinkiewicza wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją" tej ustawy.

"Rząd będzie nad tym (decyzjami w sprawie ustawy górniczej - PAP) pracował. Jeszcze sprawa nie została przedłożona radzie ministrów, nie było oficjalnej dyskusji, nie znalazło się to w porządku obrad" - poinformowano w CIR.

Ewelina Nawrocka z SPPL powiedziała PAP, że informacje o wycofaniu przez rząd wniosku z TK Stowarzyszenie miało w piątek, natomiast - jak zaznaczyła - nie była to informacja potwierdzona.

Mimo to SPPL napisało we wniosku do RPO, że "wycofany wniosek rządu premiera Marka Belki uzasadniony był przede wszystkim poważnymi wątpliwościami co do spójności przepisów o emeryturach górniczych z fundamentalnymi zasadami systemu prawa, w tym przede wszystkim zasadą sprawiedliwości społecznej i zasadą równości" - napisało SPPL we wniosku do RPO.

Stowarzyszenie nie kwestionuje zasadności uprzywilejowania niektórych grup społecznych, jednak uważa, że musi być ono adekwatne do rzeczywistej sytuacji.

SPPL uznało, że w interesie wszystkich leży weryfikacja zgodności ustawy o emeryturach górniczych z konstytucją. "Jeżeli przywileje danej grupy uznane zostaną za niesłuszne, ich utrata leży w jej interesie, gdyż w szerokiej perspektywie korzystniejszym będzie również dla niej potwierdzenie wysokiej pozycji sprawiedliwości w hierarchii konstytucyjnych wartości" - czytamy w stanowisku SPPL.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Sejm uchwalił ustawę o emeryturach górniczych na swoim ostatnim posiedzeniu w poprzedniej kadencji, 27 lipca, choć początkowo nie było jej nawet w porządku obrad. Marszałek Włodzimierz Cimoszewicz zdecydował o dalszych pracach nad ustawą po tym, gdy pod koniec lipca demonstrowało przed Sejmem 5,5 tys. związkowców górniczych. Ustawę oprotestowały m.in. środowiska gospodarcze, wskazując na jej niezgodność z konstytucją.

Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), górnicy będą mogli przechodzić na emeryturę po przepracowaniu 25 lat pod ziemią, bez względu na wiek.

Jak obliczał w sierpniu resort polityki społecznej, ustawa kosztować będzie budżet państwa około 0,35 proc. PKB rocznie w średnim okresie. Ministerstwo zwracało przy tym uwagę, że system dla górników będzie wymagał dotacji z budżetu, która w 2010 r. wyniosłaby ponad 2,9 mld zł, w 2015 - ponad 7,6 mld zł, w 2020 - ponad 10,5 mld zł, w 2025 - 8,8 mld zł, a w 2030 - prawie 6 mld zł.

Ponadto resort wskazywał, że stworzenie odrębnego systemu dla górników stworzy problem uczestnictwa w otwartych funduszach emerytalnych (OFE). W starym systemie składka była w całości odprowadzana do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), a w nowym część składki trafia do OFE. Odrębny system dla górników oznaczałby otrzymywanie pełnej emerytury z FUS oraz dodatkowo z OFE, co nie przysługuje innym ubezpieczonym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane