Citigroup: Spekulacja na rudzie żelaza najprawdopodobniej dobiegła końca

Okres wzmożonego handlu i ogromnej zmienności cen kontraktach na rudę żelaza dobiegł końca, jednak spadek notowań będzie postępował wolniej, przewiduje grupa finansowa Citigroup.

Notowania rudy żelaza z dostawą do Qingdao w ostatnich dwóch latach
Wyświetl galerię [1/2]

Notowania rudy żelaza z dostawą do Qingdao w ostatnich dwóch latach Bloomberg

W najnowszym raporcie Citigroup podwyższyło prognozę cen rudy żelaza w czwartym kwartale z 38 USD do 46 USD za tonę, co i tak wypada poniżej notowanego we wtorek pułapu 52,54 USD. Zdaniem instytucji wzmożony handel kontraktami na surowiec i związana z nim zmienność dobiegły już końca, w miarę jak spekulacyjny kapitał odpływa z rynków surowcowych na rynku akcji i obligacji. W 2017 r. średnie ceny rudy sięgną 42 USD za tonę, by w kolejnych dwóch latach ukształtować się na poziomie 38 USD za tonę, przewiduje Citigroup.

„Chiński popyt na rudę może zaskoczyć na plus. Jednak w średnim terminie nastawiamy się na dalsze zniżki” – napisali specjaliści Citigroup.

Duże prawdopodobieństwo utrzymania stymulacji chińskiej gospodarki w krótkim terminie oznacza, że w tym horyzoncie wyższy będzie popyt na stal, do której produkcji używana jest ruda żelaza. Na większe zniżki cen nie pozwoli również odbicie w kosztach wydobycia i transportu, po tym jak spadały one przez dwa lata za sprawą przeceny ropy i walut gospodarek eksportujących surowce oraz spadku cen frachtów. Jednak w średnim terminie polityka chińskich władz nie pozwoli na zdjęcie nadwyżkowej podaży surowca, a tymczasem na rynek trafi produkcja z nowo otwieranych kopalń, a to oznacza, że powrót cen poniżej pułapu 40 USD za tonę jest nieunikniony, wynika z raportu.

Od początku roku notowania rudy żelaza z dostawą do chińskiego portu Qingdao odbiły o 20,6 proc., jednak wciąż utrzymują się o 25,4 proc. poniżej szczytu fali spekulacyjnych zwyżek z kwietnia.


Notowania rudy żelaza z dostawą do Qingdao w ostatnich dwóch latach. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Citigroup: Spekulacja na rudzie żelaza najprawdopodobniej dobiegła końca