Citigroup zachęca do inwestycji w Europie Centralnej i Wschodniej

Polska Agencja Prasowa SA
27-07-2005, 18:14

Najważniejsze względy przesądzające o tym, że Europa Centralna i Wschodnia jest atrakcyjna dla inwestorów z Europy Zachodniej - to szerszy margines zysków, wyższa od zachodniej dynamika wzrostu obrotów, malejące premie z tytułu ryzyka i aprecjacja lokalnych walut - sądzą analitycy Citigroup.

Najważniejsze względy przesądzające o tym, że Europa Centralna i Wschodnia jest atrakcyjna dla inwestorów z Europy Zachodniej - to szerszy margines zysków, wyższa od zachodniej dynamika wzrostu obrotów, malejące premie z tytułu ryzyka i aprecjacja lokalnych walut - sądzą analitycy Citigroup.

W swoim specjalnym opracowaniu (Investing in Emerging Europe) piszą oni, że rynek fuzji i przejęć (M&A) na Zachodzie obejmie także Europę Środkową i Wschodnią.

Analitycy widzą pole do zwiększenia sprzedaży przez firmy z Europy Zachodniej w Europie Wschodniej i podkreślają, że z większego otwarcia na rynkach Wschodniej Europy mogą odnieść korzyści w postaci poprawy wyceny na macierzystych rynkach.

"Zachodnie korporacje mogą realizować (na Wschodzie Europy) agresywną strategię, ponieważ wygenerowały duże rezerwy gotówki, a źródła finansowania są dla nich dostępne" - stwierdzili.

"Niższe koszta operacji (robocizna i podatki), mniejsza konkurencja i większa zdolność ustalania cen - to atrakcje z punktu widzenia zachodnich firm, które chcą się przenieść na Wschód z myślą o poszerzeniu marginesu zysków" - dodają.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Citigroup zachęca do inwestycji w Europie Centralnej i Wschodniej