Cyfryzacja zlikwiduje 3,4 mln miejsc pracy w Niemczech

opublikowano: 05-02-2018, 07:50
aktualizacja: 05-02-2018, 07:51

3,4 mln miejsc pracy w Niemczech zniknie przez najbliższe pięć lat z powodu zastąpienia ich przez roboty i algorytmy, wynika z badania firmy Bitkom.

W  Niemczech jest obecnie 33 mln pracujących na stałe, cyfryzacja oznacza zatem likwidację co dziesiątego miejsca pracy.

Badanie przeprowadzone przez Bitkom wśród 500 spółek z różnych branż zatrudniających ponad 20 osób wskazało, że 25 proc. z nich obawia się o swoje dalsze istnienie w związku z postępującą cyfryzacją. Mają powody. Achim Berg, dyrektor Bitcom przypomina, że w niemieckim sektorze telekomunikacyjnym pracowało w latach 90. ubiegłego wieku 200 tys. ludzi. Obecnie zatrudnia on 20 tys. pracowników.

- W zaledwie 15 lat straciliśmy 90 proc. miejsc pracy w tym sektorze z powodu cyfryzacji – podkreślił Berg.

Ostrzegł, że banki i firmy ubezpieczeniowe mogą być następne pod względem wypierania ludzi z miejsc pracy przez algorytmy i roboty.

Jego zdaniem, Niemcy powinny w związku z tym zacząć sprawdzać możliwość wprowadzenia bezwarunkowego gwarantowanego dochodu podstawowego. 

Niektórzy eksperci nie zgadzają się z wnioskami Bitkom.  Badacze z instytutu w Mannheim przekonują, że cyfryzacja prowadzi do zwiększenia, a nie zmniejszenia liczby miejsc pracy. Zwracają uwagę, że komputery przejmują tylko pewne funkcje, a nie całość wykonywanej pracy. Podkreślają, że wzrost zysków firm z zastosowania cyfryzacji pozwoli im na zwiększenie zatrudnienia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Cyfryzacja zlikwiduje 3,4 mln miejsc pracy w Niemczech