Deutsche Bahn jak Niemcy

opublikowano: 13-07-2016, 15:36

Deutsche Bahn to pierwsza niefinansowa spółka, która sprzedała obligacje z ujemną rentownością. To anomalia powodowana przez banki centralne, uważają analitycy.

Deutsche Bahn sprzedał obligacje wartości 350 mln EUR. Rentowność wyniosła minus 0,006 proc., co oznacza, że nabywcy zapłacą niemieckiemu państwowemu przewoźnikowi kolejowemu za możliwość pożyczenia mu pieniędzy. 57 proc. obligacji kupiły fundusze, 23 proc. banki. Obligacje kupowali głównie inwestorzy z Niemiec i Austrii.

Deutsche Bahn
Bloomberg

Analitycy uważają, że to kolejny dowód jak polityka banków centralnych zakłóca działalność rynków.

- To musi być dziwne uczucie mieć ekspozycję na ryzyko kredytowe i jednocześnie mieć gwarantowaną stratę – skomentował Hyung-Ja de Zeeuw, strateg kredytowy ABN Amro Bank. - To świat do góry nogami: emitujesz obligacje i dostajesz pieniądze za darmo. To rezultat niekonwencjonalnej polityki [banków centralnych – red. pb.pl] – dodał.    

Średnia rentowność żądana przez inwestorów za trzymanie papierów dłużnych w euro o ratingu inwestycyjnym spadła do rekordowych 0,8 proc., wskazują indeksy Bank of America Merrill Lynch.  

Nabywcy akceptują ujemną rentowność obligacji Deutsche Bahn, bo uważają je niemal tak samo bezpieczne jak obligacje Niemiec. W środę po raz pierwszy sprzedano na aukcji obligacje 10-letnie Niemiec z ujemną rentownością, wynoszącą minus 0,056 proc.
 
Duncan Warwick-Champion z ECM Asset Management w Londynie zwraca uwagę, że „podaż obligacji w porównaniu z popytem inwestorów jest teraz dość ograniczony”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane