DI BRE Banku obniżył do TRZYMAJ rekomendację dla Orbisu

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 15-10-2001, 14:04

Trudna sytuacja branży hotelarskiej skłoniła analityków DI BRE Banku do obniżenia rekomendacji dla Orbisu z AKUMULUJ do TRZYMAJ. Jedna akcja spółki została wyceniona na 17 zł, czyli o 4 zł kursu w momencie wydania rekomendacji. Raport z 10 października sugeruje możliwość wojny cenowej pomiędzy największymi graczami na rynku.

Rynek hotelarski w Polsce przeżywa obecnie trudny okres, co w głównej mierze wynika ze spowolnienia wzrostu gospodarczego. Dodatkowo problemy Orbisu narastają w związku z rosnącą podażą pokoi hotelowych związaną z inwestycjami zagranicznych sieci hotelarskich jak również modernizacjami dotąd zaniedbanych obiektów, zarządzanych przez polskich właścicieli.

Obecnie nie sposób określić jak głęboki wpływ na ruch turystyczny wywrze atak terrorystyczny na USA a w związku z tym, kiedy zmieni się negatywny sentyment inwestorów do sektora. DI BRE Banku oczekuje, że w najbliższych dwóch latach podaż pokoi hotelowych, szczególnie w segmencie pokoi wyższej kategorii będzie rosła szybciej niż popyt. Wpłynie to na dalszy spadek obłożenia w pokojach Orbisu jak również spadek cen wynajmu pokoi w największych miastach, gdzie obecnie koncentrują się inwestycje zagranicznych sieci.

Najtrudniejszej sytuacji dla Orbisu oczekujemy na rynku warszawskim, gdzie istnieje ryzyko że dojdzie do wojny cenowej w kategorii hoteli luksusowych. W związku z realizowanymi obecnie projektami jak również uwzględniając dalsze plany zagranicznych sieci liczba pokoi w tej kategorii w ciągu dwóch lat może wzrosnąć o 67%. Bezpośrednio dotknie to największe i najbardziej dochodowe obiekty Orbisu, tj. Sofitel, Holiday Inn oraz dawny Forum. Analitycy oczekują, że w pierwszych latach działalności nowych obiektów hotelarze będą mieli problemy z pozyskaniem spodziewanej liczby klientów.

Na podstawie modelu przepływów pieniężnych bieżącą wartość jednej akcji Orbisu oszacowano na 17 PLN. Znacznie wyższą wycenę – 39 zł – otrzymujemy na bazie majątku spółki. Metoda ta ma większe zastosowanie w przypadku przejmowania spółek przez inwestorów strategicznych niż w przypadku inwestorów giełdowych. Ponieważ obecna wycena spółki jest atrakcyjna, dla inwestorów długoterminowych, takich jak Accor nie należy wykluczyć, że strona francuska zdecyduje się na zwiększenie udziału (w pierwszej kolejności poprzez podmioty „zaprzyjaźnione”).

Na otwarciu poniedziałkowej sesji GPW akcje Orbisu wyceniano na 14,4 zł.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu