Drewno w USA rekordowo drogie

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 20-04-2021, 19:27

Ceny drewna w Stanach Zjednoczonych poszybowały na nowe historyczne szczyty. Tymczasem opłaty za wycinkę są najniższe od lat.

fot. Ty Wright/Bloomberg

Jak wynika z danych zaprezentowanych przez agencję Bloomberg w tym roku ceny drewna podskoczyły już o 85 proc. za czym stoi gwałtowny wzrost popytu. Eksperci podkreślają przy tym ogromne rozbieżności cenowe pomiędzy poszczególnymi stanami. Ceny pozostają dosyć niskie w regionach gdzie są duże jego zapasy, jak np. w stanie Luizjana. W południowej części USA jest więcej drewna niż tartaki są w stanie przerobić.

W miniony poniedziałek 12.04. na rynku kontraktów terminowych drewno osiągnęło w rekordowy poziom 1326,70 USD za 1000 stóp deskowych (1 stopa deskowa FBM to 0,00236 m3). W efekcie spread między kontraktami futures a opłatą za pniak w Luizjanie był wyższy niż 1144 USD za 1000 FBM. Tymczasem podczas ostatniego takiego boomu na drewno, w pierwszej połowie 2018 r. ta różnica sięgała nieco powyżej 440 USD.

Forest Economic Advisors ocenia, że wydajność tartaków na południu Stanów Zjednoczonych to 23,6 mld FBM i prognozuje, że w ciągu najbliższego roku lub dwóch uruchomione zostanie nawet 1,5 mld FBM nowych zdolności produkcyjnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane