Gigantyczne obroty i zmiana nastrojów na GPW (RELACJA)

opublikowano: 07-03-2022, 06:10
aktualizacja: 07-03-2022, 17:22

W 12-tym dniu rosyjskiej agresji na Ukrainę nie ustają działania wojenne. Wojska putinowskiego reżimu kontynuują ostrzał ukraińskich miast i terror cywilów. Rośnie lista kolejnych firm jakie wycofują się z rosyjskiego rynku, zaś sankcje i działania polityczno-gospodarcze prowadzą do coraz większej izolacji Rosji na scenie międzynarodowej.

Adobe Stock

Zapraszamy na naszą relację z poniedziałkowych wydarzeń związanych z wojną na Ukrainie oraz towarzyszącym im działań na scenie politycznej i reakcji rynków.

19:25 London Bullion Market Association ogłosiło zawieszenie akredytacji sześciu rosyjskich rafinerii metali szlachetnych. Oznacza to, że nie będą one mogły sprzedawać złota i srebra na największym rynku świata, informuje Reuters.

18:45 Pogłębienie przeceny na giełdach w USA. Nasdaq Composite i S&P500 tracą po 2,1 proc., Dow Jones spada o 1,9 proc.

17:41 Bilans dnia na szerokim rynku GPW

17:21 Listę najaktywniejszych walorów otwiera PKO BP, a na podium znalazły się także JSW (w ciągu dnia mocno drożało) i Pekao.

17.16 WIG20 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,84 proc. do 1934,94 pkt. Obroty na całym rynku wyniosły prawie 3,7 mld zł, a zmienność notowań była spora.

Wśród blue chipów o 6 proc. podrożało PGNiG, o 5,5 proc. PGE, a około 4,5 proc. Lotos i PKN Orlen. Odbił kurs Pekao, dołowały natomiast frankowe banki - PKO BP i Santander.

17:03 Kurs EUR/PLN znów odbił się od bariery 5 zł

16:05 Analitycy BNP Paribas Polska uważają, że RPP podniesie stopy o 125 pkt baz.

Kurs samego BNP Paribas na GPW spadał o 6,4 proc. i jest to najgorszy wynik w sektorze. Obroty są jednak skromne - mniej niż 1 mln zł.

15:45 Obroty akcjami Pekao i PKO BP to obecnie łącznie 878 mln zł. Kurs pierwszego odbija, drugiego - spada (franki). Na WIG przekroczyły właśnie 3 mld zł.

15:38 Początek sesji w USA neutralny. S&P500 lekko pod kreską, Nasdaq to rośnie, to spada.

15:38 Stratedzy JP Morgan radzą klientom kupowanie niektórych przecenionych rosyjskich aktywów, przede wszystkim obligacji rosyjskich spółek prowadzących działalność na rynkach międzynarodowych, informuje Reuters.

15:21 Krzysztof Półgrabia, wiceprezes Pamapolu, kupił na sesji 7 marca 22 tys. akcji po średniej cenie 5,5568 zł. Co ciekawe, 2 marca menedżer sprzedał spory pakiet akcji, które w ostatnich dniach mocno podrożały.

15:10 Amerykanie naciskają, ale Niemcy są niechętni wprowadzeniu embarga na rosyjską ropę naftową. A przynajmniej “na razie”. Kanclerz Niemiec przyznaje, że dywersyfikacja źródeł energii dla Unii Europejskiej nie ma szans nastąpić w najbliższym czasie.

Cena ropy naftowej spadła ze szczytów. Brent ze 139 do 122 USD, a WTI ze 130 do niespełna 117 USD.

14:48 Rząd przedstawił rozwiązania, które mają ułatwić pomoc Ukraińcom w Polsce. Specjalna ustawa, przyjęta już przez Radę Ministów, pozwoli m.in.:

 • obywatele Ukrainy będą mogli przebywać w RP przez 18 miesięcy na zasadach legalnych - podejmować pracę i będą mogli przedłużyć ten okres do 3 lat.
 • przekazanie wsparcia finansowego Polakom, którzy pod swój dach przyjęli rodziny Ukraińskie - to 40 zł dziennie, czyli ok. 1200zł miesięcznie, które będzie trafiało za pośrednictwem samorządów przez okres 2 miesięcy.
 • specjalną rezerwę celową, która będzie poprzez wojewodów dystrybuowana do samorządów.
 • JST otrzymają wsparcie budżetowe potrzebne do realizacji wszelkich dodatkowych zadań w zakresie dostępu np. dzieci i młodzieży do systemu edukacji czy w kontekście służby zdrowia.

13:50 Kontrakty na indeksy amerykańskich giełd mają czerwone odcienie, ale skala przeceny została nieco ograniczona.

13:33 Według CNN, rosyjskie czołgi stoją na pozycjach między blokami mieszkalnymi pod Kijowem.

13:29 Złoty też zareagował pozytywnie na impuls ze Wschodu.

Kurs oddala się od 5 zł.

13:23 Jutro decyzja RPP o stopach procentowych. Pojawiają się spekulacje o dużej podwyżce (nawet 100 pkt baz.), chwilę temu były też świeże dane o załamaniu na rynku kredytów hipotecznych. Nic więcej dziwnego, że rekomendacje dla giełdowych deweloperów idą w dół.

13:13 Krótko po przedstawieniu żądań przez Rosjan, WIG20 wyszedł na plus.

Trzecia runda rozmów Rosjan z Ukraińcami dziś o godz. 16 czasu lokalnego.

13:01 Średnia cena za galon benzyny w USA wzrosła w ubiegłym tygodniu o 11 proc. i wyniosła 4,09 USD (około 4,97 zł za litr). To średnia, podczas gdy najdrożej było napełnić bak w Kalifornii (5,288 USD/gal). Tak drogo nie było od lipca 2008 r.

12:51 O co właściwie chodzi Rosjanom w tej wojnie? Wyłożył to właśnie rzecznik Kremla.

 • Ukraina ma zmienić konstytucję i wycofać wnioski o wejście do jakichkolwiek paktów (chodzi rzecz jasna o UE i NATO).
 • Ukraina musi uznać Krym za rosyjski, a Donieck i Ługańsk mają się stać niezależnymi państwami.

Jeśli te warunki zostaną spełnione, Rosja “natychmiast” zatrzyma działania militarne.

12:40 Powszechne akcje humanitarne dla obywateli Ukrainy dotyczą m.in. zbiórek żywności. Zdaniem analityka to uzasadnia wzrost kursu kilku spółek z GPW.

12:39 Makarony Polskie to jedna z gwiazd ostatnich dni.

O rosnącym popycie na makaron, kosztowych problemach branży i potencjalnym wpływie wojny na całą, światową spożywkę, mówi prezes giełdowych Makaronów Polskich.

12:11 Do listy firm, które odwracają się od Rosji i Białorusi dołącza American Express. Więcej...

11:55 Według agencji Ukrinform, negocjacje między Ukrainą a Rosją mogą się zacząć w poniedziałek o godz. 14 czasu lokalnego, ale możliwe, że będą przełożone „z powodu problemów logistycznych delegacji ukraińskiej”.

11:50 Należąca do naszego właściciela, grupy Bonnier, gazeta "Dagens Nyheter" ujawniła, że “...intensywna kampania PR, w którą zaangażowani byli czołowi gracze rekrutowani bezpośrednio ze szwedzkich urzędów państwowych oraz świata biznesu, utorowała drogę do wydania zgody przez Szwecję na budowę gazociągu Nord Stream”.

fot. Bloomberg

11:30 Według wicepremiera Ukrainy, Moskwa zgodziła się na otwarcie korytarzy humanitarnych w celu ewakuowania ludności cywilnej, ale zaproponowała przy tym, by mieszkańcy atakowanych ukraińskich miast zostali wywiezieni.... na terytorium Rosji.

11:21 Notowania palladu ustanowiły nowy rekord. Metal, wykorzystywany m.in. w motoryzacji drożeje w obawie o przyszłe problemy z jego dostawą z Rosji. W tm roku zdrożał już o 76 proc.

ILYA NAYMUSHIN / Reuters / Forum

10:45 Szwajcarski bank centralny (SNB) deklaruje gotowość do interwencji na rynku walutowym, aby przeciwdziałać umocnieniu się franka. Więcej...

10:16 Załamanie notowań złotego, zdaniem ekonomistów Banku Pekao, skłoni RPP do wyższej niż wcześniej oczekiwano podwyżki stóp procentowych podczas wtorkowego posiedzenia.

Do rangi głównego problemu urasta kwestia kursu walutowego. Jego poziom i dynamika stwarzają obecnie ryzyko pogłębienia szoku cenowego, a dotychczasowa, skoordynowana interwencja NBP i MF nie wystarczyła, by zrównoważyć wzrost premii za ryzyko i słabszy wzrost gospodarczy. Z tego względu uważamy, że RPP zdecyduje się wykorzystać ścieżkę stóp procentowych do wpłynięcia na dynamikę tych procesów. Zamiast spodziewanych wcześniej 50 pb., stopy procentowe na najbliższym posiedzeniu wzrosną o 100 pb.” – napisano w raporcie Banku Pekao.

9:55 Rubel nadal tonie. W poniedziałek traci kolejne 8 proc. na rynkach zewnętrznych. Więcej...

9:33 Droższa ropa uderzy we wzrost globalnego PKB. Bank Goldman Sachs ocenia, że w przypadku USA ograniczy wzrost o 0,3 proc., zaś Eurolandu o 0,6 proc.

9:30 Bitcoin jest najtańszy od tygodnia, jego wycena spadła poniżej 38 tys. USD. Na wartości tracą też inne popularne kryptowaluty.

9:15 WIG20 zaczął poniedziałkowe notowania od blisko 1,04-proc . spadku, do 1898,74 pkt.

9:00 W poniedziałek gaz w Europie drożeje; w Holandii ceny kontraktów wzrosły o 17 proc., do 225 euro za MWh, co jest nowym rekordem. Więcej...

8:42 Jeszcze w marcu cena ropy na światowych giełdach może przebić “niewyobrażalny” do niedawna poziom 200 USD za baryłkę.

8:25 Dolar po 4,55 zł, euro po 4,94 zł, frank również po 4,94 zł, a funt nieznacznie powyżej 6 zł. Jeszcze nikt miesiąc temu nie przewidywał takiego scenariusza, a obecnie wydaje się, że złoty może być jeszcze tańszy - pisze w porannej analizie Michał Stajniak, starszy analityk rynków finansowych w XTB.

8:10 Unijne sankcje obejmą 54 proc. białoruskiego eksportu do Unii Europejskiej, co może doprowadzić do zmniejszenia tegorocznego PKB tego kraju o 5 proc. - szacuje Polski Instytut Ekonomiczny. Więcej...

7:58 Panika opanowała globalne giełdy paliw, oceniają maklerzy. Cena ropy Brent w Londynie skoczyła do niemal 140 USD za baryłkę. Więcej...

7:49 Indeksy w Azji kończą poniedziałkowe notowania mocnymi spadkami.

7:44 Po poniedziałkowym spadku do rekordowo niskiego poziomu, indyjska rupia stała się w tym roku najgorszą walutą w Azji, ponieważ rosnące ceny ropy podsyciły obawy o bilans płatniczy kraju.

7:10 Tego należało się spodziewać. W obliczu rosnącego zapotrzebowania na bezpieczne aktywa, wycena kontraktów terminowych na złoto przebiła ważny psychologiczny opór na poziomie 2 tys. USD/u.

fot. Andrey Rudakov/Bloomberg

6:57 Rząd Korei Południowej zerwał współpracę z siedmioma rosyjskimi bankami w tym z Centralnym Bankiem Rosji.

6:55 Na złotym jazda bez trzymanki: kurs EUR/PLN idzie na rekord 4,9429, odnotowany w marcu 2004 r.

6:50 Notowania ropy poszybowały zbliżając się do bariery 140 USD. Odcięcie rynku od rosyjskiej ropy może skutkować wzrostem jej wyceny do nawet 200 USD, ostrzegają analitycy BofA.

fot. Bloomberg

6:42 Choć producenci gier utracą przychody z rynku rosyjskiego, to nie będą one znaczące, a niezadłużony i generujący gotówkę sektor może być jednym z bardziej odpornych na GPW. Więcej...

6:41 Śnieżka na razie nie widzi przesłanek, które wskazywałyby na utratę możliwości kontynuacji działalności grupy w Ukrainie.

6:35 Drożejąca na potęgę ropa przecenia indeksy azjatyckich giełd. Parkiet w Hongkongu zszedł do najniższego poziomu od sześciu lat. Benchmarkowy indeks MSCI Asia Pacific spadł w poniedziałek aż o 2,8 proc. zwiększając straty z rekordu osiągniętego w lutym ubiegłego roku do ponad 20 proc. – co stawia go na kursie technicznej bessy.

6:31 Produkcja i eksport z zakładów spółki IMC, zlokalizowanych w miejscowościach Czernichów, Sumy i Połtawa zostały zawieszone z powodu działań wojennych, poinformowała spółka.

Najważniejsze wydarzenia minionego weekendu:

 • Agencja Moody’s obniża po raz drugi w ciągu kilku dni rating Rosji z B3do Ca z negatywną perspektywą. To już poziom “śmieciowy”. Więcej…
 • Z kolei agencja S&P obniżyła ocenę Białorusi. Więcej…
 • Resort finansów Rosji uzależnił wypłaty związane z obligacjami skarbowymi dla nierezydentów od „dotkliwości” zachodnich sankcji. Więcej…
 • Rosyjskie banki mają wykorzystywać system płatniczy opracowany prze chiński koncern UnionPay i rosyjską sieć Mir. Więcej…
 • Do „sankcji” w postaci zawieszenia działalności lub wycofania się z rosyjskiego rynku dołączają kolejne firmy m.in. Coca-Cola, Danone, Visa, Mastercard, Netflix, TikTok, Inditex (marka Zara), Samsung. Zobacz listę firm uaktualnianą na bieżąco przez PB>>
 • W poniedziałek mają odbyć się trzecia runda negocjacji Ukrainy z Rosją
 • Amerykańskie giełdy zakończyły piątkowe notowania kolejną przeceną. Indeksy straciły odpowiednio: DJ IA 0,53 proc., S&P500 0,79 proc., a Nasdaq Composite 1,66 proc.
 • GPW w piątek znów tąpnęła. WIG20 zapikował o 4,52 proc., złoty nadal tracił na wartości mimo trzeciej już od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę interwencji NBP na rynku walutowym.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane