Efekt unijnych inwestycji już niedługo

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 11-01-2017, 22:00

Do końca 2016 r. Ministerstwo Rozwoju (MR) ogłosiło nabory w ramach krajowych i regionalnych programów operacyjnych na kwotę ponad 182 mld zł, co stanowi 59 proc. przyznanych nam pieniędzy unijnych z polityki spójności. Resort spodziewa się pozytywnego wpływu funduszy na gospodarkę w najbliższych miesiącach. Odczują go również przedsiębiorcy.

Zobacz więcej

Pixaby CC0 Public Domain

— Ubiegły rok charakteryzował się znacznym przyspieszeniem realizacji programów operacyjnych na lata 2014-20. Nadrobione zostały opóźnienia, w przypadku niektórych programów sięgające nawet 12 miesięcy — podkreśla Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju.

Do końca 2016 r. Komisja Europejska (KE) wypłaciła Polsce w ramach refundacji z polityki spójności 1/3 pieniędzy przekazanych dotychczas państwom członkowskim. Tym samym nasz kraj zajmuje 7. miejsce w całej Unii Europejskiej pod względem wypłaconych kwot w relacji do przyznanego budżetu do 2020 r. — Do tej pory podpisano umowy angażujące 1/4 wszystkich dostępnych funduszy unijnych dla Polski, co pozwoliło przekroczyć plan kontraktacji na 2016 r. o 6,4 mld zł — dodaje Jerzy Kwieciński. © Ⓟ

150,9 mld zł To wartość wniosków o wsparcie unijne złożonych przez beneficjentów.

73,1 mld zł Na taką kwotę podpisano umowy z beneficjentami o dofinansowanie unijne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu